Tállai András, a legnagyobb ellenzéki párt országgyűlési képviselője szerint maga Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mondta: nincs költségvetési kényszer az ingatlanadó bevezetése mögött, illetve nincs ilyen európai uniós és koalíciós kényszer sem.
A politikus szerint az ingatlanadó ma már csupán Veres János pénzügyminiszter presztízsügye, és a kormány döntésképtelennek bizonyul a helyzetben. Ugyanakkor, mintha felébredne az MSZP frakció, és azt mondaná, elég, ne tovább! – tette hozzá.
Tállai András felidézte, hogy a tavalyi országgyűlési választási kampány során Gyurcsány Ferenc „az adócsökkentés kormánya„, koalíciós partnere pedig a „több SZDSZ, kevesebb adó” szlogennel kampányolt. Az ellenzéki politikus feltette a kérdést: miként illeszkedne az ingatlanadó az adórendszerbe, hogyan lehetne kiváltani az önkormányzatoknál a jelenleg mintegy 60 milliárd forintnyi, elsősorban ingatlanokból származó, vagyontípusú adóbevételt és miként lehetne felmérni az adóalapot.
Tállai András hozzátette, hogy jelenleg is vannak vagyontípusú adók, ilyen például a kormány fatális kudarcának nevezhető luxusadó, ami alig 160 ilyen adózót eredményezett, és a várt 1 milliárd forinttal szemben mintegy 100 millió forint bevételt produkált.
A Fidesz álláspontja szerint az ingatlanadónál figyelembe kéne venni Magyarország sajátos helyzetét is, miután itt az ingatlanok 90 százaléka a lakók tulajdonában van, amely arány Európa átlagában csak 40-50 százalék.
Tállai András felvetette, hogy az anyagilag és érzelmileg amúgy is tűréshatáron lévő lakosság számára elfogadhatatlan az ingatlanadó, amely még hátrányosabb helyzetbe hozná a kisjövedelműeket, köztük a nyugdíjasokat. A képviselő arról is szólt, hogy a magyar ember általában élet- és egzisztenciális céljának tekinti a saját tulajdonú ingatlant, amelyet nagyrészt hitelekből vett meg, és a törlesztés mellett elviselhetetlen terhet jelentene számára az ingatlanadó.
(MTI)
Az őzek párzási időszaka miatt van veszély az utakon
