Ma hallgatták meg a négy új miniszterjelöltet a parlament illetékes bizottságai. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök múlt pénteken jelentette be, hogy átalakítja kormányát, négy minisztérium vezetésén változtat és két új tárca nélküli minisztert nevez ki.
Szilvásy Györgyöt Kiss Péter váltja a Miniszterelnöki Hivatal élén, a szociális és munkaügyi tárcát Lamperth Mónika veszi át Kiss Pétertől, míg az Önkormányzati és Területfejlesztési miniszter Bajnai Gordon lesz, Draskovics Tibort pedig közigazgatásért felelős tárca nélküli miniszternek jelölte a kormányfő.
Bár a KDNP nem tartja alkalmasnak Bajnai Gordont a feladatra, az önkormányzati bizottságban Nógrádi László kereszténydemokrata képviselő mégis megszavazta őt, mivel úgy véli, meg kell adni neki az esélyt a bizonyításra, és elődje, Lamperth Mónika amúgy is „csapás„ volt.
Újabb esély a bukott Draskovicsnak
A miniszterjelölt az ülésen elmondta: egyik legfőbb feladata lesz az egyes minisztériumok közötti közigazgatási összhang megteremtése a tervezéstől a végrehajtásig úgy, hogy a Miniszterelnöki Hivatal inkább a közigazgatás politikai típusú koordinációjáért lesz felelős.
Draskovics Tibor kiemelte: tevékenységének másik súlypontja, hogy összehangolja az államreform-teendőket, amelyeket eddig kormánybiztosként látott el. Hozzátette: tárca nélküli miniszterként nem lesz önálló hivatala, hanem a Miniszterelnöki Hivatal mintegy 100 alkalmazottja felett kap irányítási jogosultságot, vagyis az új tisztség nem jár létszámtöbblettel. Hozzátette: lát létszám-ésszerűsítési lehetőségeket is.
Bajnai az Új Magyarország Fejlesztési Tervről szónokolt
Bajnai az önkormányzati bizottság ülésén hangsúlyozta: az átalakítás arról szól, hogy összehangoltan folytatódjon a fejlesztéspolitikában megkezdett munka és az önkormányzati reform. A miniszterjelölt úgy vélte, hogy az ország érdekében együttműködésre van ítélve a kormány és az önkormányzatok. Fontosnak nevezte a fejlesztésben a területi és az ágazati szempontok összehangolását, a kohézió, a területi kiegyenlítődés megjelenését a döntésekben. Kósa Lajos fideszes debreceni polgármester elmondta: eddig túlpolitizált volt a tárca működése, és fontos a kompromisszum keresése. Bajnai az egyik legnagyobb feladatnak nevezte az uniós támogatásokhoz szükséges önerő előteremtését.
A turisztikai bizottság előtt a jelölt úgy nyilatkozott: a turisztikai attrakciók fejlesztésén túl, a turisztikai szervezetrendszer-fejlesztés erősítésére, valamint szállás- és vendéglátóipari termékfejlesztésre van szükség. Szerinte országos szintű tervezésre van szükség. Példaként említette a termálturizmust, amelynek fejlesztéséről egy stratégia létrehozásán dolgoznak. Kijelentette: nem tervez intézményi átalakításokat, személyi változtatásokat. Szándékai szerint egy irányítás alá kerülne a vendéglátás a turizmussal. Bajnai támogatná, hogy legyen olimpia Budapesten, ám a kívánatos időpontról csak annyit mondott: „amikor kész vagyunk rá”.
A miniszterjelölt az európai ügyek bizottságának meghallgatásán a fejlesztéspolitika fontosságát hangsúlyozta. Mint mondta: a jövőben mindenképpen csökkenteni kell a Magyarországon belüli különbségeket a lemaradottak támogatásával. Bajnai tervei szerint a kormány júliusban fogadhatja el az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) akcióterveit, így augusztus és október között összesen körülbelül 200 pályázatot írnak ki. Ezelőtt azonban még júniusban 20 regionális pályázatot írhatnak ki , amelyeket egyebek mellett gazdaságfejlesztésre vagy akadálymentesítésre lehet felhasználni. A miniszterjelölt arra kérte a bizottságban helyet foglaló polgármestereket, hogy a minisztériummal közösen döntsenek az önkormányzati források felhasználásáról. Ugyanis elismerte, hogy a meglévő forrásoknál többet nem tud előteremteni az önkormányzatok számára, ezért ennek az összegnek a minél hatékonyabb felhasználása a cél.
Kiss: Megkezdődtek a kisebbségpolitika megújításának munkálatai
Kiss Péter az emberi jogi bizottság meghallgatásán elmondta: az elmúlt hetekben három munkacsoportban megkezdődtek a kisebbségpolitika megújításának munkálatai. A közjogi munkacsoport feladata lesz a kisebbségi joganyag áttekintése, a finanszírozással foglalkozó testület a hazai kisebbségek finanszírozása mellett az egyéb források bevonásának lehetőségét vizsgálja meg. A média munkacsoport feladatai közül a leendő miniszter a médiában megjelenő kisebbségkép górcső alá vételét emelte ki. A külügyi bizottság előtt Kiss úgy nyilatkozott: a helyi és a határon túli magyar közösségek együttműködését, egymás segítését, valamint az egymás iránti tiszteletet hangsúlyozta. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a külhoni magyarokkal kapcsolatos politikát a pártpolitikai érdekek fölé kell emelni.
Lamperth prioritása az egyenlő esélyek megteremtése
Lamperth Mónika miniszteri meghallgatásán elsődleges prioritásnak az egyenlő esélyek megteremtését nevezte. Azt mondta, hogy ez az a terület, ahol jó példát lehet mutatni a társadalomnak, s felül lehet írni a pártpolitikai érdekeket. Partnerséget ajánlott a bizottságnak, s kérte kezdeményezéseiket.
Kérdésre válaszolva elmondta, hogy nem támogatja a prostitúció visszaszorítása kapcsán a kliensek büntetését, de foglalkozni kell a kérdéssel.
Támogatták őket
Az országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottsága 17 igen és 12 tartózkodó szavazat, az európai ügyek bizottsága 11 igen és 4 tartózkodás, a sport- és turisztikai bizottság pedig 11 igen és 6 tartózkodás mellett támogatta Bajnai Gordon kinevezését. Az alkotmányügyi bizottság 16 kormánypárti igen és 8 ellenzéki nem szavazat mellett támogatta Draskovics Tibor, a külügyi és határon túli magyarok bizottsága 11 igen és 8 nem szavazattal támogatta Kiss Péter kinevezését. Lamperth Mónika jelölését az emberi jogi bizottság 10 kormánypárti igen, 8 nem és 1 tartózkodás mellett hagyta jóvá.
(MTI)
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
