Elutasította az OMV felvásárlási ajánlatát a Mol igazgatósága

Elutasította a Mol igazgatósága az OMV felvásárlási ajánlatát - tette közzé hétfőn a Mol igazgatóságának egyhangú döntését a cég. Közben a társaság tovább folytatja saját részvényeinek felvásárlását, és döntöttek az osztalékhányad emeléséről is.

MNO
2007. 07. 16. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Mol igazgatósága elutasította az OMV megkeresését, amelyben a magyar cég felvásárlását célozta meg – tette közzé a magyar olajipari vállalat hétfőn a BÉT hivatalos honlapján. A Mol pénteki igazgatósági ülésén áttekintette az OMV által tett előzetes és feltételekhez kötött megkeresést. Az igazgatóság egyhangúlag elutasította ezt a kéretlen és barátságtalan megkeresést. Az igazgatóság úgy gondolja, hogy „ez a megkeresés vagy egy társasági kombináció az OMV-vel nem jelentene vonzó üzletet vagy értéket a Mol, a részvényesek, valamint a többi érintett számára„.

A közlemény szerint „a Mol-nak független társaságként kiváló jövője van és elkötelezett saját, sikeres stratégiájának végrehajtása mellett, amely magasabb, fenntartható növekedést és értéket teremt részvényeseinek, ügyfeleinek, dolgozóinak és a többi érintettnek”.

Tovább veszi saját részvényeit a Mol

Közben a Mol újabb megbízásokat adott sajátrészvény-vásárlásra. A cég megbízást adott az ING Banknak és az OTP-nek további Mol-részvények vásárlására, és az igazgatóságnak szándékában áll felhatalmazást kérni a részvényesektől a következő közgyűlésen a saját részvények bevonására – olvasható az igazgatóság döntése szintén a BÉT honlapján. A cég igazgatósága döntött abban is, hogy az osztalékhányadot növeli.

A Mol június 22-én bejelentett sajátrészvény-vásárlási program megkezdése óta eddig 1,6 milliárd dollárt fordított erre a célra. A magyar olajtársaság a programot azt követően kezdte meg, hogy az osztrák OMV megkezdte a Mol részvények felvásárlását és bejelentett tulajdoni hányadát 10 százalékról 18,6 százalékra emelte.

A cég hétfőn közölte azt is, hogy további organikus növekedést és jövedelemtermelő lehetőségeket céloz meg a jelenlegi eszközállományát és portfolióját figyelembe véve. A közlemény szerint mindezt a Mol a megvalósuló ötéves stratégiája közepén hirdeti meg, s az intézkedések a 2005 óta keletkezett vagy azonosított fejlesztési lehetőségek vizsgálatán alapulnak.

A közlemény szerint az európai finomítók között a Mol-csoport képes a legmagasabb nettó finomítói árrés elérésére a világszínvonalú finomítói eszközöknek, a kiváló piaci helyzetnek, a hatékony logisztikai rendszernek köszönhetően. A működési kiválóság a részvényár alakulásában is tükröződik: a részvényár növekedése az utóbbi öt évben folyamatosan felülmúlta az európai versenytársakét.

A Mol stabilizálni kívánja magyar termelését azáltal, hogy további technikákat alkalmaz, illetve fokozza kutatási, mezőfejlesztési és mezőrehabilitációs tevékenységét.

A közlemény szerint a nemzetközi kutatás-termelés területén a Mol folytatja a Baytugan-mező fejlesztését, valamint fokozza kutatási és mezőfejlesztési tevékenységét a 2006-ban és 2007-ben megszerzett nyugat-szibériai Matyusinskaja és Surgut-7 blokkokban.

A Mol jelentős eredménytöbbletet lát a stratégiai és kereskedelmi gáztárolásban: az első gáztároló 2010-től kezdi meg működését.

A cég előreláthatólag 5,3 milliárd dollárt ruház be 2007 és 2010 között.

Mosonyi: Saját eszközparkon belül kell megkeresni a növekedési lehetőségeket

Ha a Mol nem tud akvizíciókat végrehajtani, akkor a meglévő portfolióján, eszközparkján belül kell megkeresnie a növekedési lehetőségeket – indokolta Mosonyi György, a társaság vezérigazgatója a hétfőn nyilvánosságra hozott organikus növekedési pályát.

A vezérigazgató hétfőn budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a Mol tervezi azt is, hogy a lehetőségek függvényében 2008-tól a nettó nyereséghez viszonyítva 40 százalékra növeli az osztalékfizetési rátát.

Mosonyi György elmondta: a Mol éves szinten a meglévő portfolió segítségével, akvizíciók nélkül is eléri azt, hogy a kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti (EBITDA) eredménye 2011-ig évente átlagosan 6,5 százalékkal nőjön. Négy év múlva a Mol EBITDA-ja a tervek szerint eléri a 2,9 milliárd dollárt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.