„A Magyar Rádió vezetésének tudomása szerint az ORTT vizsgálatot folytat a Petőfi Rádió új műsorstruktúrájának közszolgálatiságával kapcsolatban” – fogalmazott Such György, a Magyar Rádió elnöke és Csillag János, a Petőfi Rádió főszerkesztője közleményében.
A rádió vezetői nem hivatalosan úgy értesültek, hogy az ORTT álláspontja szerint a zene és szöveg egységeként ismert „zeneszámok” válogatása és szerkesztése nem tekinthető közszolgálati tartalomnak. Az ő álláspontjuk viszont az, hogy „a zenéből és szövegből, esetenként csak zenéből álló zeneszám” – akár könnyűzenei, akár
komolyzenei produkcióról van szó – a kultúra része, így annak közvetítése „kifejezetten közszolgálati” tartalomnak tekinthető.
A rádió vezetői kifejtik, hogy „a közszolgálat lényeges eleme, hogy a kultúrát, a társadalmat egységes egészként kezeli, és olyan tartalmak, gondolatok, érzések különböző módon való közvetítésére vállalkozik, mely piaci módon ritkán, vagy egyáltalán nem jut el a média fogyasztóihoz”. Mint hozzáteszik: aligha volna kívánatos, hogy az ORTT – vagy más hatóság – megkísérelje értékelni a kultúra különböző részeit, különbséget téve „egyes zenei formák és zenei tartalmak között”.
Az MTI megkereste az ORTT-t, s arról érdeklődött, valóban folyik-e náluk olyan vizsgálat, amiről a Magyar Rádió tudomást szerzett. A testület illetékese későbbre ígért tájékoztatást. A Petőfi adó június 1-jétől jelentkezik új hangnemben és új műsorstruktúrával. A változást bejelentő sajtóközleményben a közrádió vezetése akkor úgy fogalmozott: az adó a 18-39 éves korosztályt készül megszólítani, ezért kapja a zene a főszerepet az új műsorstruktúrában. „Nagyon zene” – fogalmazta meg tömören a megújult Petőfi szlogenje a célt.
(mti)
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
