Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap Putyin moratóriuma után című cikkében foglalkozik az orosz elnök bejelentésének németországi fogadtatásával. Vlagyimir Putyin elnök a hét végén felfüggesztette Oroszországnak az európai hagyományos fegyveres erők korlátozásáról aláírt megállapodásban (KSE) való részvételéből adódó kötelezettségek teljesítését. Putyin a „rendkívüli”, Oroszország biztonságát érintő körülményekkel magyarázta döntését. Az orosz moratórium egyik lehetséges következménye, hogy a felek a jövőben nem tájékoztatják egymást a csapatmozgásokról, és nem engedélyezik majd a csapatok ellenőrzését. A moratórium a szerződés szerint csak 150 nappal azután lép életbe, hogy Moszkva tájékoztatta a tagállamokat döntéséről. A döntést nagyfokú aggodalommal szemléli a litvániai látogatáson tartózkodó Frank-Walter Steinmeier (SPD) szövetségi külügyminiszter. Mint fogalmazott, a következő napokban kiderül, milyen konkrét lépések következnek ebből a bejelentésből. A CDU bírálta a külügyminiszter reakcióját.
-Oroszország a KSE szerződés felfüggesztésének bejelentésével csak a Nyugatra gyakorolt nyomást kívánja növelni. Éppen ezért nem túl okos dolog ebbe a játékba beszállni, mint azt Steinmeier teszi – nyilatkozta a Ruprecht Polenz (CDU) a Bundestag külügyi bizottságának elnöke. Az amerikai rakétavédelmi pajzs nem az igazi oka Putyin bejelentésének, amiért felfüggesztette a leszerelési szerződést. Oroszországnak a NATO ratifikációja előtt azokat a vállalásokat kellene teljesítenie, melyeket 1999-ben Isztambulban, a KSE szerződés módosításakor elfogadott. Ide tartozik például az orosz katonák kivonása Grúziából. Mint Polenz elmondta, Oroszországnak lépnie kellene.
-Ne legyünk olyan buták, hogy beleesünk Putyin csapdájába, és hiszünk fenyegetéseinek – figyelmeztetett Polenz.
Die Welt (welt.de)
Reszketeg aggodalom a drezdai koalícióért című cikkében foglalkozik a szász tartományi kormányt megosztó korrupciós vádakkal a konzervatív német napilapban Sven Heitkamp. A Szász Szabad Államban rekordszintű a gazdasági növekedés, emellett megállították a tartomány adósságállományának növekedését, a nagyvárosokban pedig sorban épülnek a lakótelepek. A gazdasági sikerek ennek ellenére nem tartják vissza a Georg Milbradt (CDU) vezette kormányt attól, hogy kockára tegye koalíciós kabinetjét. Az elmúlt napokban drámai hatalmi harc tombolt a CDU és az SPD között. A vita kirobbantója egy, a Baloldali Párt és az FDP által benyújtott, vizsgálóbizottság felállítására vonatkozó beadvány. A kisebbik koalíciós partner, az SPD és annak tartományi pártelnöke, Thomas Jurk frakciója tartózkodásával kíván hozzájárulni a bizottság felállításához. Az SPD döntését a kisebbségi jogok garantálásával indokolja. A tartományi SPD a hét végi pártkongresszuson eme irány mellett döntött. De Milbradt minden eszközzel megkísérli a bizottság felállítását megakadályozni. A kereszténydemokrata politikus érvelése szerint a 14 oldalas, a bizottsági célkitűzéseket felsoroló dokumentum számos területen ellentétes az alkotmánnyal. A dokumentum a kormányfő szerint előre elítél személyeket, pontatlanul megfogalmazott vádakat tartalmaz, beavatkozik a nyomozás menetébe, és sérti harmadik személyek jogait. Ugyanerre az álláspontra helyezkedtek a tartományi gyűlés bírái, ennek értelmében nem támogathatják az előterjesztést. Az ellenzék által a múlt héten benyújtott módosított előterjesztése aligha enyhíti a CDU jogi hasfájásait. Ismert: Szászországban a közelmúltban súlyos jogi anomáliák, botrányok láttak napvilágot; a mostani beadvány egy bár körüli törvénytelenségekkel foglalkozik.
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
