A Nyezaviszimaja Gazeta című centrista elitlap hétfőn megjelent számában idézte Mihail Zurabov egészségügyi és népjóléti minisztert, aki elmondta: az átlagbér júniusban 12,7 ezer rubel (500 dollár) volt, ami megfelel a kelet-európai országok szintjének. A miniszter ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a béremelkedés ronthatja a viszonylag olcsó munkára alapozó orosz gazdaság versenyképességét.
A Zurabov által megnevezett átlagbér a jólét illúzióját kelti, ám nem szabad elfelejteni, hogy ez a nyersanyagtermelő és exportáló társaságokat jellemző rendkívül magas fizetésből, és a nagyon sok más ágazatban elterjedt rendkívül alacsony jövedelemből tevődik össze – mutatott rá Jevgenyij Gontmaher, az orosz akadémia gazdasági intézete társadalompolitikai kutatásokkal foglalkozó központjának vezetője.
Moszkvában a vonzónak számító fizetés mértéke már régen meghaladta az ezer dollárt (körülbelül 178 ezer forint), sok térségben viszont alig éri el a 200 dollárt. A nagyvárosokban az építőipar, a szállítás és a közüzemi szolgáltatások csak a külföldi bevándorlók munkájának köszönhetően működnek, de ők jobb fizetés reményében bármikor elhagyhatják Oroszországot. Orosz vállalkozók szerint nem is annyira a bérköltségek emelkedése jelenti ma már a problémát, hanem a szakképzett munkaerő hiánya.
(hvg.hu)

Kezdődik a Kormányinfó – kövesse élőben az Origón!