23 millióval ijesztgettek – Nem jönnek dolgozni a „románok”

Az idén az első fél évben 29 251 külföldi munkavállaló kapott munkavállalási engedélyt, zöldkártyát magyarországi munkavégzéshez, vagy kezdhette meg a munkát egyszerű regisztrációval. Ez 9222-vel kevesebb, mint 2006 első fél évében – közli az Állami Foglalkoztatási Szolgálat.

MNO
2007. 08. 22. 6:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez a tendencia érvényesült már az első negyedévben is, akkor 12 600 külföldi jutott engedélyhez vagy regisztráltatta magát, egy évvel korábban pedig 16 400.

A félév végén érvényben lévő engedélyek, zöldkártyák, regisztrációk száma is csökkent, az idén 62 020 volt, egy évvel korábban 66 718. A szabad munkavállalást biztosító zöldkártyára azon európai uniós tagországok állampolgárai jogosultak, akik munkavállalási engedélyre kötelezettek, de legalább egyéves legális munkaviszonyt tudnak igazolni.

A csökkenésben meghatározó, hogy kevesebb román állampolgárságú munkavállaló érdeklődik a magyarországi munkavállalás iránt. A román állampolgárok eleve a Magyarországon munkavállalásra jogosult külföldiek 42 százalékát teszik ki. Az első negyedévben a számukra kiadott engedélyek és zöldkártyák száma az egy évvel korábbihoz képest 28,4 százalékkal, a második negyedévben pedig 28,6 százalékkal csökkent.

A román állampolgárok főként olyan szakmákban akarnak elhelyezkedni, amelyekre nem vonatkozik a munkaerő-piaci helyzet vizsgálata nélkül kiadható munkavállalási engedély. Az engedélyeknek csak 32-34 százalékát adták ki ilyen egyszerűsített formában.

Az összes engedéllyel, regisztrációval rendelkező munkavállaló csaknem 28 százalékát a szlovák állampolgárok jelentik. Érdeklődésük változása tehát ugyancsak jelentősen befolyásolja az országos adatot. A szlovák állampolgároknak munkavállalási engedélyre nincs szükségük, csak regisztráltatniuk kell magukat. Az első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest ezerrel, a második negyedévben csaknem kétezerrel kevesebben regisztráltatták magukat. Ugyanakkor a félév végén regisztráltak száma az egy évvel korábbi adathoz képest nem csökkent, hanem csaknem ezerrel több volt. Ez azzal magyarázható, hogy a regisztrációba belépő új személyek száma ugyan csökken, de a korábban regisztráltakat tartósan alkalmazták, a regisztrációból kevesen lépnek ki.

A harmadik jelentős tényezőt a magyar munkaerőpiacon az ukrán állampolgárok jelentik, arányuk az összes munkavállalásra jogosult külföldi munkavállaló 12 százalékát teszi ki. Ebben a viszonylatban az első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest 21 százalékkal, a második negyedévben 2 százalékkal csökkent a kiadott engedélyek száma.

Az engedéllyel rendelkező 26 ezer román, a regisztrált 17 ezer szlovák és a 7 ezer engedélyt elnyerő ukrán állampolgárhoz képest a többi országból jóval kevesebb munkavállaló érkezik Magyarországra. Ezer feletti volt a félév végén a Szerbia- Montenegróból, Kínából érkezők számára kiadott engedélyek száma, s csaknem elérte az engedély és a regisztráció az ezret japán és lengyel viszonylatban.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.