A Boeing adott gépeket a CIA-nak fogolyszállításra?

Egy amerikai civil szervezetnek bizonyítéka van arra, hogy a Boeing gépeket bocsájtott a CIA rendelkezésére fogolyszállítás céljából – adta hírül a katari al-Dzsazíra. Bassár al-Aszad szír elnök szerint az USA-val és Izraellel kapcsolatosan minden eshetőségre fel kell készülni.

Kun Zsuzsanna
2007. 08. 02. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Al-Dzsazíra

Az amerikai Civil Szabadságért Mozgalom indítványt nyújtott be két arab származású férfi nevében, akiket az állítólag nem létező titkos CIA-börtönökben kínoztak.

Az iraki származású, 39 éves Basír ar-Rávít angliai otthonából hurcolták el 2002 decemberében a CIA emberei, ide-oda szállították, és különböző bántalmazások közepette hallgatták ki többször is. 2003-tól aztán négy évig a guantánamói bázis vendégszeretetét élvezte. Ez év elején azonban bűncselekmény hiányában elengedték, így hazatérhetett.

Hasonló dolog történt a jemeni Ahmad Basílával, akit a jordán rendőrség adott át 2003 októberében a CIA embereinek, akik meginvitálták a bagrami bázisra. Hat hónap után Basílát egy számára ismeretlen helyre szállították. A jemeni férfi elkeseredésében háromszor kísérelt meg öngyilkosságot. Végül 2005 májusában kiadták a jemeni hatóságoknak, akik szabadon engedték.

A két férfi elmondása szerint fogvatartóik durván bántak velük, ütlegelték őket, kezüket hátra-, szemüket bekötötték, hogy így csikarjanak ki tőlük beismerő vallomást.

A civil szervezet a központi hírszerző szerveken kívül a Boeing-csoport egyik leányvállalatát is bírálta. Bizonyítékaik vannak ugyanis arra, hogy az említett társaság 15 gépet bocsátott a CIA rendelkezésére, amiket minimum hetven ízben illegális fogolyszállításra használtak. Mindezt azzal tetézték, hogy az Európai Légügyi Hatóság nevében kiállított repülési engedélyekkel igyekeztek elkerülni a lebukást.

As-Sark al-Auszat

– A térségben gyorsan követik egymást az események, és az Egyesült Államok, valamint Izrael még mindig ellenségként tekint a Közel-Keletre. Éppen ezért hadseregünknek minden eshetőségre fel kell készülnie – jelentette ki Bassár al-Aszad szír elnök a szír hadsereg alapításának 62. évfordulóján tartott ünnepségen.

Mindezzel arra kívánt utalni, hogy tervek szerint az Egyesült Államok tíz év alatt harmincmilliárd dollárnyi modern fegyverrel látná el a zsidó államot, amit Damaszkusz meglehetősen veszélyesnek ítélt.

Al-Aszad beszédében azt is hangsúlyozta, hogy országa nem enged a nemzetközi nyomásnak, és csak akkor hajlandó béketárgyalásokba bocsátkozni Izraellel, ha az az egész Golán-fennsíkot visszaadja Szíriának.

Dzsarídat al-Dzsazíra

15 év után újra lehet nagykövetségünk Bagdadban, legalábbis megvizsgáljuk a képviselet újranyitásának lehetőségét – nyilatkozta tegnap Szaúd Fajszal szaúdi külügyminiszter a Condoleeza Rice-szal közösen tartott sajtóértekezlet keretében. Az arab állam ezzel kívánja bizonyítani a Bush-kormányznak az iraki rendezésben való szerepvállalása komolyságát.

Fajszal ugyan azt elutasította, hogy a nyitás pontos időpontját meghatározza, de azt sietett hozzátenni, hogy az ügy a végrehajtás fázisában van, ezért hamarosan diplomáciai küldöttség utazik Irakba.
Szaúd-Arábia és Irak között 1990-ben, az első Öböl-háború idején szakadt meg a diplomáciai kapcsolat, amit aztán a Szaddám-rendszer bukása után 2004-ben újra felvettek. Az iraki kormány idén februárban megnyitotta rijádi képviseletét, a szaúdi fél azonban az iraki közbiztonság rendkívüli megromlására hivatkozva idáig hezitált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.