„Azért szeretném, hogy október végére meglegyünk, mert ha valami kimarad, vagy valahol probléma merül fel, akkor még kellő időnk van arra, hogy a beüzemeltetést és a tesztelést is biztosan végigvigyük” – mondta Horváthné Fekszi Márta.
Az eszközök hetven százalékát már telepítették a magyar külképviseletekre, ez a munka október közepéig befejeződik – mondta az államtitkár.
Ősztől a világ minden részén regionális képzéseket indítanak a magyar konzuloknak, emellett a Külügyminisztérium konzuli főosztályán külön információs szolgálatot működtetnek – mutatott rá az államtitkár.
A Külügyminisztérium felkészülésre valamivel több mint 1,2 milliárd forintot fordít a uniós forrásokból, ebből a pénzből eszközöket vásároltak, szoftverfejlesztést végeztek és gépkocsikat vettek – tette hozzá. (Magyarország összesen több mint 42 milliárd forintot kapott a Schengen Alapból felkészülésre.)
Horváthné Fekszi Márta elmondta: Magyarország tárgyalásokat folytat több uniós tagállammal arról, hogy az adott országok külképviseletei is adhassanak ki Magyarországra érvényes vízumot azokban az államokban amelyekben nincs magyar képviselet.
Eközben a kisinyovi magyar vízumkiadási központban is fejlesztések folynak: várhatóan 8-11 EU-tagállam vízumügyeinek képviseletét vállalja majd Magyarország Moldovában. A fejlesztések több százmillió forintba kerülnek majd – mondta Horváthné Fekszi Márta.
Magyarország 2008. január elsején csatlakozhat a schengeni övezethez, a légiforgalomban pedig a nyári menetrend kezdetén vezethetik be a rendszert.
A schengeni határokon belül teljesen megszűnik az ellenőrzés a személyforgalomban, azokban az esetekben, amikor ellenőrzésre van szükség, valószínűleg növekszik majd a várakozási idő.
A csatlakozás után továbbra is vízummentesen utazhatnak a horvátok Magyarországra, a Szerbiából és Ukrajnából érkezőknek azonban ki kell váltaniuk az okmányt. A vízum díja 35 euró lesz, ehhez jön még a kötelező biztosítás, amely napi 1-2 euró lehet.
Az EU eredetileg 2007 októberében tette volna lehetővé a belső határellenőrzéstől mentes terület kiterjesztését a 2004-ben, az unióba belépett tíz országra, de ez a határidő kitolódott. A Bizottság szerint a csúszás oka a SIS II számítógépes adatbázis technikai hibája, amely a schengeni övezet alapköve. Az adatbázis többek között a lopott autók, a körözött, vagy egyes országokból kitiltott személyek adatait tartalmazza az új tagok információival kibővítve.
Portugália még 2006 szeptemberében javasolta, hogy az új tagállamok a jelenlegi SIS adatbázishoz csatlakozzanak, amíg a SIS II adatbázis el nem készül. A tagállamok miniszterei e javaslatot jóváhagyva lehetővé tették, hogy az eredeti tervekhez képest néhány hónapos csúszással az EU-10-ek is Schengen-taggá válhassanak.
MTI
Közpénzt pazarolt el Ruszin-Szendi Romulusz a luxusvillája megépítésére
