Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Peter Dausend A nagy szociáldemokrata koalíció című cikkében elemzi a hét végi mesebergi kihelyezett kormányülésen született döntéseket.
A koalíció különös módon egységes a környezetvédelemért és igazságosságért, valamint a szegényekért folytatott küzdelemben. A kétnapos mesebergi ülésen eltűntek a CDU/CSU és az SPD közötti kontúrok, és a kormány egy olyan politikát célzott meg, mely szociáldemokratább, mint az előző vörös-zöld kabinet.
A mesebergi kormányülés a kettős átváltozás csodálatos eredményével vonul be a történelemkönyvekbe. A keresztény- és szociáldemokraták mint kakaskodó partnerek vonultak Mesebergbe, és mint országos cimborák jöttek el onnan. A zárt kormányülés előtt Németországot egy fekete-vörös kormány irányította, azután már egy nagy vörös koalíció.
Itt is, mint Berlinben a kancellár piac-liberálisként indult, ama kérdéssel foglalkozott, miként részesíthetőek az emberek a gazdasági fellendülésből. A brandenburgi vidéken szociálisan és államhívőként szerepelt. Az általános vitában hirtelen minden a gyermekszegénység körül forog, ahol az uniópártok és az SPD-s miniszterek egymásra licitáltak javaslataikkal, miként lehetne ezt leküzdeni. Este Sigmar Gabriel (SPD) környezetvédelmi és Michael Glos (CSU) közösen magyarázták a sajtó előtt, hogy miként kívánja az állam a levegőt az üvegházhatástól és az embereket a környezetkárosító viselkedéstől megóvni. S a második napon a kancellár asszony és 15 minisztere közösen elmélkedett arról, miként védhetőek meg a német vállalkozások a gonosz állami befektetési alapoktól. Korábban, már a pártelnökök hétfői találkozóján a nagykoalíció meghatározó politikusai zöld jelzést adtak a minimálbér bevezetésére a postánál. A gazdasági sikerekhez, mint azt a közvéleménykutatások megmutatják, társul egy társadalmi balratolódás. Ez megnyilvánul abban, hogy sokan szeretnének egy beavatkozó államot, az SPD vezérmotívumának számító szociális igazságosság reneszánszában, s immár egyetlen kormánypolitikus sem ejti ki a reform kifejezést. Mert a reform – az neoliberális. S a neoliberalizmus az tegnap volt. Ma, az első Merkel-kormány félidejében az idők mottója már nem azt a hármas célt fogalmazza meg, miszerint reformálni, szanálni, befektetni, már úgy susog a fülekben: szociális, szociálisabb, legszociálisabb.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilapban Kínai számítógépes támadás a német minisztériumok ellen című cikkében ismerteti a pekingi hírszerzés növekvő aktivitását.
A szövetségi kormány számos minisztériumának számítógépét megfertőzték a kínai kormány számítógépes hírszerzőprogramjával. Erre az eredményre jutott a belső elhárítás feladatát betöltő Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal, valamint a Szövetségi Információstechnika-biztonsági Hivatal. A kancellári hivatal mellett a gazdasági minisztériumot, a kutatási minisztériumot, valamint a külügyminisztériumot érintette a támadás. Ezeket a trójai vírusprogramokat, melyek lehetővé teszik számítógépek feltűnés nélküli megfigyelését, lapértesülések szerint hónapokkal korábban észlelték. A felfedezés óta a szövetségi kormány szakemberei szerint ez mintegy 160 Gigabyte adat „ellopását” tette lehetővé. Ugyanakkor azok a kísérletek, melyek a német kormányzati számítógépek megfertőzését célozzák, továbbra is változatlanul tartanak.
A támadások a Spiegel információi szerint az alkotmányvédelmi hivatal bizalmas értesülései szerint a kínai néphadsereghez, és így a kínai államhoz vezethetőek vissza. A berlini kínai követség ezzel szemben úgy válaszolt a megkeresésekre, hogy a történet minden bizonyítékot nélkülöző felelőtlen spekuláció.
A Spiegelben közölt elemzés idézi az alkotmányvédelmi hivatal bizalmas jelentését, miszerint a Szövetségi Köztársaság „kívánatos felderítési célja a kínai gazdasági hírszerzésnek”.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről