ÁVH-s módszerek Egyiptomban?

A Muszlim Testvérek Szervezete azzal vádolja a biztonsági szolgálatot, hogy a belügyminisztérium utasítására elraboltak 3 egyetemista fiatalt – tudhatjuk meg az al-Vafd című egyiptomi ellenzéki napilap mai számából. Az algériai hírügynökség (APS) pedig arról számol be, hogy Ahmadinezsád iráni elnök kétnapos látogatásra érkezett Algírba.

Kun Zsuzsanna
2007. 08. 07. 8:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Al-Vafd

Sajtótájékoztató keretében fordult az ellenzékben lévő Muszlim Testvérek parlamenti frakciójának szóvivője a nyilvánossághoz, hogy így gyakoroljon nyomást a rendvédelmi szervekre annak a három fiatalnak az ügyében, akik három hete homályos körülmények között tűntek el az Alexandriai Egyetemről.

A három férfinak, akik szintén az iszlamista szervezet tagjai, még július 18-án veszett nyoma – azóta sorsuk ismeretlen.

Az ellenzéki képviselők véleménye szerint a biztonsági szolgálat állhat a háttérben, akik a belügyminisztérium utasítására cselekedtek. Khalaf Ahmed, a szervezet alexandriai irodájának ügyvédje szerint „olyan híresztelések kaptak szárnyra, hogy a három fiatal már nem is él, vagy ha igen, akkor elrablóik addig nem engedik őket szabadon, amíg a bántalmazások nyomai el nem tűnnek testükről. A sajtónyilatkozatban a szóvivő azt is kilátásba helyezte: amennyiben az illetékes hatóságok nem lépnek az ügyben, úgy országszerte tüntetéseket és sztrájkokat szerveznek.

Egyiptomban mindennapos esetnek számít, hogy a rendőrök válogatott módszerekkel bántalmazzák a letartóztatottakat. Különösen igaz ez a politikai foglyok esetében. Nemrégiben az al-Dzsazíra hírtelevízió egyik egyiptomi tudósítónőjét állították bíróság elé, mert a fogolybántalmazásról készített egy többrészes riportsorozatot.

APS

Hétfőn kétnapos látogatásra érkezett Algírba Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök – adta hírül az algériai hírügynökség. A látogatás célja várhatóan a két ország közötti meglehetősen gyenge kapcsolatok javítása, különös tekintettel a gazdasági és az energetikai (főként a gáz) együttműködésre. A két ország közötti kereskedelem igen szerénynek mondható: nem lépi túl az évi 7 millió dolláros értéket. Ezen szeretnének most változtatni. A perzsa állam célja, hogy betörhessen az algériai gépjármű- és lakáspiacra.

A gazdasági kérdések mellett valószínűleg szó esik majd fontos politikai kérdésekről, mint például a közel-keleti helyzet vagy a terrorizmus elleni harc is. Algéria és a perzsa állam viszonya amúgy meglehetősen ambivalens, hiszen Teherán szerette volna kicsikarni Algír támogatását atomprojektjét illetően, ám az észak-afrikai arab ország inkább semleges álláspontra helyezkedett. Ezért a januárra tervezett hivatalos látogatás el is maradt.

A két állam kapcsolata 1993-ban egyszer már hosszabb időre meg is szakadt. A polgárháborúval küzdő arab állam vezetése ugyanis azzal vádolta meg az iráni kormányzatot, hogy az a szélsőséges iszlamista szervezetet támogatja a hatalomra kerülésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.