Al-Vafd
Sajtótájékoztató keretében fordult az ellenzékben lévő Muszlim Testvérek parlamenti frakciójának szóvivője a nyilvánossághoz, hogy így gyakoroljon nyomást a rendvédelmi szervekre annak a három fiatalnak az ügyében, akik három hete homályos körülmények között tűntek el az Alexandriai Egyetemről.
A három férfinak, akik szintén az iszlamista szervezet tagjai, még július 18-án veszett nyoma – azóta sorsuk ismeretlen.
Az ellenzéki képviselők véleménye szerint a biztonsági szolgálat állhat a háttérben, akik a belügyminisztérium utasítására cselekedtek. Khalaf Ahmed, a szervezet alexandriai irodájának ügyvédje szerint „olyan híresztelések kaptak szárnyra, hogy a három fiatal már nem is él, vagy ha igen, akkor elrablóik addig nem engedik őket szabadon, amíg a bántalmazások nyomai el nem tűnnek testükről. A sajtónyilatkozatban a szóvivő azt is kilátásba helyezte: amennyiben az illetékes hatóságok nem lépnek az ügyben, úgy országszerte tüntetéseket és sztrájkokat szerveznek.
Egyiptomban mindennapos esetnek számít, hogy a rendőrök válogatott módszerekkel bántalmazzák a letartóztatottakat. Különösen igaz ez a politikai foglyok esetében. Nemrégiben az al-Dzsazíra hírtelevízió egyik egyiptomi tudósítónőjét állították bíróság elé, mert a fogolybántalmazásról készített egy többrészes riportsorozatot.
APS
Hétfőn kétnapos látogatásra érkezett Algírba Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök – adta hírül az algériai hírügynökség. A látogatás célja várhatóan a két ország közötti meglehetősen gyenge kapcsolatok javítása, különös tekintettel a gazdasági és az energetikai (főként a gáz) együttműködésre. A két ország közötti kereskedelem igen szerénynek mondható: nem lépi túl az évi 7 millió dolláros értéket. Ezen szeretnének most változtatni. A perzsa állam célja, hogy betörhessen az algériai gépjármű- és lakáspiacra.
A gazdasági kérdések mellett valószínűleg szó esik majd fontos politikai kérdésekről, mint például a közel-keleti helyzet vagy a terrorizmus elleni harc is. Algéria és a perzsa állam viszonya amúgy meglehetősen ambivalens, hiszen Teherán szerette volna kicsikarni Algír támogatását atomprojektjét illetően, ám az észak-afrikai arab ország inkább semleges álláspontra helyezkedett. Ezért a januárra tervezett hivatalos látogatás el is maradt.
A két állam kapcsolata 1993-ban egyszer már hosszabb időre meg is szakadt. A polgárháborúval küzdő arab állam vezetése ugyanis azzal vádolta meg az iráni kormányzatot, hogy az a szélsőséges iszlamista szervezetet támogatja a hatalomra kerülésben.
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
