Béna kacsa? – Kenedi egyelőre nem nézhet bele minden iratba

A kormányrendelet kidolgozása közben magam is észleltem a betekintési joggal kapcsolatos anomáliákat, amennyiben az új rendeletben is benne marad a hiba, azt szándékosnak kell tekinteni – mondta Kenedi János azzal kapcsolatban, hogy a hivatkozott rendelet kétértelműen fogalmaz azzal kapcsolatban, hogy az állambiztonsági iratok egyesítésének törvényességét felügyelő szakértői testület elnöke betekinthet-e a szupertitkos iratokba.

MNO-összefoglaló
2007. 08. 02. 7:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kérdéses, milyen érdemi munkát végezhetnek az állambiztonsági iratok egyesítésének törvényességét felügyelő szakértői testület tagjai szeptember 30-ig: a testület munkáját szabályozó kormányrendeletben ugyanis kétértelmű annak megfogalmazása, hogy az elnök betekinthet-e az úgynevezett szupertitkos iratokba, vagy csak az azokról készült listát tanulmányozhatja – írja Népszabadság.

A kormányrendelet szövegének egyetlen betűjén múlott, hogy Kenedi János nem nézheti meg a azokat az állambiztonsági iratokat, amelyeket a titkosszolgálatok, minisztériumok korábban nem adtak át az állambiztonsági levéltárnak.

A visszatartott iratok közül a nemzetbiztonsági érdek védelme szempontjából kiemelkedően fontos iratokról korábban a nemzetbiztonsági szolgálat főigazgatója állított össze egy jegyzéket, amelyet még az iratátadást korábban felügyelő Gálszécsy András, volt titokminiszter vezette testület sem láthatott, csak egy kijelölt bíró. A nemzetbiztonsági érdek védelme szempontjából kiemelkedően fontos iratok titkosságának fenntartására vagy törlésére vonatkozó javaslat elkészítése a bizottság elnökének joga – de csak elvileg.

A rendelet szerint ugyanis a bizottság elnöke áttekinti a jegyzéket és az azon (nem pedig abban) szereplő iratok kezelésére javaslatot tesz a kormánynak – vagyis csupán fantázianeveket láthat majd – utal a lap arra, miért is van jelenleg megkötve az elnök keze.

A kormányrendelet kidolgozása közben észleltem a betekintési joggal kapcsolatos anomáliákat, ezért abban állapodtam meg a koalíciós pártokkal, hogy a bizottság elnöke speciális jogosítványt kap, és megismerheti a jegyzékben szereplő iratokat – mondta Kenedi János. Végül nem ez történt – tette hozzá.
-Ha az új rendeletben is benne marad a hiba, azt szándékosnak kell már tekinteni, s el kell gondolkodni a szükséges konzekvenciákon – mondta Kenedi.

További problémát jelent, mint azt az elmúlt napokban több lap is megírta, hogy a testület tagjainak C típusú nemzetbiztonsági átvilágítása akár még három hétig is elhúzódhat, eközben pedig a grémiumnak október elsejéig van mandátuma, hogy ellássa a rábízott feladatot, azaz egyre kisebb az esélye, hogy érdemi munkát tud végezni. Ennek módosításához is új kormányrendeletre volna szükség. A bizottság egyébként eleve késéssel alakult meg, mivel a létrehozásáról szóló koalíciós szerződés szerint július 15-én kellett volna létrejönnie, azonban felállításáról csak július 18-án döntött a kormány, és 23-án jelentették be a névsorát.

(Népszabadság, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.