Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív frankfurti napilapban Reinhard Müller Akció Willy Brandt ellen című cikkében ismerteti a Vörös Hadsereg Frakció (RAF) terveiről nyilvánosságra hozott új adatokat.
1990 májusában a hamburgi Hafenstraßén olyan rejtjelezett dokumentumokat találtak, melyeken Helmut Kohl kancellár, Edzard Reuter, a Daimler-Benz igazgatótanácsa elnöke, valamint más politikusok és gyáriparosok elleni merénylettervek szerepelnek. Oggersheimről, Helmut Kohl lakóhelyéről találtak térképet, s bejelölték azokat a pontokat, ahol kivitelezhetőnek tartották a merényleteket. Egy másik térképen Reuter lakhelye, és a munkába menet megtett útvonala volt bejelölve.
A terroristák elemezték Willy Brandt, az SPD akkori elnöke elrablásának esélyeit is. Egy most nyilvánosságra hozott, 1985-ös, Christian Klar és Brigitte Mohnhaupt elleni bírósági ítélet említett egy, az akkoriban Amsterdamban tartózkodó „Willy Brandt elleni akciót“.
A terroristák megbeszélésére 1977. április 16-án a hollandiai Utrechtben került sor, néhány nappal Siegfried Buback főállamügyész meggyilkolása után. „E vállalkozás célja a stammheimi börtönben őrzött foglyok kiszabadítása volt“, áll az ítéletben. Akkoriban ott tartottak fogva olyan veszélyes RAF-terroristákat, mint Andreas Baader és Gudrun Ensslin, akik néhány hónappal később öngyilkosságot követtek el. 1977-ben Willy Brandt a Szocialista Internacionálé elnöke volt, s három évvel ezelőtt adta át a kancellári hivatalt Helmut Schmidtnek.
Az ítéleteket azért tikosították, mert Siegfried Buback vagy Hans-Martin Schleyer, a munkaadók szervezetének elnöke meggyilkolásának több körülménye máig tisztázatlan. A szövetségi főállamügyészség ez év áprilisában – tehát 30 évvel Buback meggyilkolása után – eljárást indított Stefan Wisniewski volt terrorista ellen. Peter-Jürgen Boock egykori RAF-terrorista vallomása szerint Wisnewski volt az, aki 1977-ben leadta a halálos lövéseket.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilapban Christoph Thanei Szlovákia: Újraosztják a kereskedelmi terepet címmel ismerteti a pozsonyi monopóliumellenes hivatal, a PMU Tesco felett aratott szakaszgyőzelmét.
A 90-es évek végétől Pozsony egy véget nem érő bevásárlóközpont-építési lázban ég. Már évek óta arra számít a helyi média, hogy a piac hamarosan telítődik, ennek ellenére évről évre megnyílnak az újabb és újabb, egyre nagyobb fogyasztási templomok – olvasható a cikkben.
Azt, hogy milyen hatalmas a vásárlóerő-növekedés, a befektetési hullám kezdetén senki sem merte megjósolni. Most már az építési láz a kisebb városokra, ipari központokra is átterjed. A bevásárlóközpontok száma 2006-ban 14-ről 21-re növekedett. A piackutató Terno cég felmérése szerint a csúcsot 2010-ben 50 központtal érheti el.
Egyúttal megkezdődött a nagy kereskedelmi láncok sorrendjének konszolidációja. Hogy a piacvezető brit Tesco hatalmát korlátozzák, a PMU monopóliumellenes hivatal meglepő döntést hozott. A Carrefour nevű francia konkurens világméretű megállapodást kötött a Tescóval: miközben a franciák Tajvanban átveszik a Tesco-üzleteket, addig ellenszolgáltatásként a britek megkapják mindazon közép-európai Carrefour-boltokat, ahol nem láttak esélyt a piacvezető pozícióra.
Miközben a csere Csehországban viszonylag simán lezajlott, addig a pozsonyi hivatal megtiltotta az átvételt. Egyes városokban, városnegyedekben, például a 130 000 lakosú Pozsony-Ligetfaluban – mely az ország legnagyobb lakónegyede – a Tesco teljességgel konkurencia nélkül maradna. A PMU szerint a brit lánc már most is annyira domináns, hogy a beszállítók létét fenyegető feltételeket és árakat tudnak diktálni. Elemzők szerint ugyanakkor a döntés aligha képes feltartóztatni a Tesco nyomulását. Egyetlen más hálózat sem volt képes az elmúlt években annyi új hiper- és szupermarketet megnyitni. A Carrefour pedig így is, úgy is elhagyja a szlovák piacot – éppen úgy, mint a holland Ahold-konszern a Hypernova-üzleteivel, vélekednek elemzők.
A Carrefour és az Ahold a Trend című gazdasági hetilap szerint kevesebb mint negyedét teljesítették a Tesco forgalmának. Hasonló nagyságrenden mozog a Kaufland-csoport, mely egyelőre még az országban marad. A Billa a Tesco-forgalom kevesebb mint felét mondhatja magáénak. Hasonlóan magas forgalmat csak a Metro-csoport volt képes teljesíteni. A külföldi óriásokkal egyedül a Coop Jednota szövetkezeti hálózata képes többé-kevésbé versenyt tartani.
Megkérdeztük Rost Andreát: kétgyermekes édesanyaként mit szól ahhoz, hogy Magyar Péter szerint vegyen újat magának, akinek külföldön él a gyermeke?