Bűnsegéd főrendőrök?

Várhatóan egy hónapon belül érdemi döntést hoz Révész Máriusz (Fidesz) tavaly októberi megveretése ügyében a Központi Nyomozó Főügyészség.

Magyar Nemzet
2007. 08. 27. 22:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem egy éve vizsgálják, miért és hogyan verték meg október 23-án, a Fidesz törvényesen bejelentett és lezajlott, békés ünnepi nagygyűlését követően Révész Máriuszt, az ellenzéki párt országgyűlési képviselőjét. Keresztes Imre főügyész lapunknak elmondta, az kétségtelen, hogy bűncselekmény történt, a képviselőt megverték, az elkövető személye azonban máig ismeretlen. A főügyész szerint ennek alapvetően az az oka, hogy a cselekmény olyan helyen, környezetben történt, ahol túlnyomórészt rendőrök voltak jelen, akik közül senki nem viselt azonosító jelvényt. Az esetet egy civil szemtanú és számos videofelvétel igazolta.

Az ügyészség – Keresztes nyilatkozata szerint – bekérte a rendőrségtől azokat a dokumentumokat, amelyekből kiderül, milyen körülmények között adta ki Bene László akkori országos főkapitány tavaly szeptember 27-én azt a rendelkezését, amely lehetővé tette, hogy a helyi parancsnokok engedélyt adjanak az azonosító mellőzésére a rendőrségi gyakorlóruhákon.

Az ügyészség az okiratok alapján tanulmányozza azt is, hogy Gergényi Péter volt budapesti főkapitány miért élt a lehetőséggel. A Fidesz képviselője úgy látta: a két rendőri vezető a bűnpártolás bűncselekményét követte el. Jogi megítélés szerint ugyanakkor inkább bűnsegédi magatartásnak minősíthető az utasítás kiadása és annak alapján a jelvények mellőzése, hiszen a Rebisz és más rendőri egységek csapaterőként bevetett munkatársai számára szándékerősítő tényező lehetett, hogy az Astoria környékén, a tömegoszlatáskor nem kellett a rendőrségi törvényben kötelezően előírt azonosító jelet viselniük. Keresztes Imre főügyész ezzel kapcsolatban kérdésünkre annyit mondott: az Alkotmánybíróság ismert határozata rámutatott, hogy a rendőrség csapaterőként sem jelenhet meg arctalan tömegként. A polgároknak tudniuk kell, hogy hatósági személlyel, a közhatalom gyakorlóival állnak szemben.
Információnk szerint az ügyészség a képviselő feljelentésében név szerint is megemlített Benét és Gergényit nem hallgatta ki tanúként, hiszen ők esetleg gyanúsítottként jöhetnek számításba. A tanút igazmondási kötelezettség terheli, az eljárás alá vont személy viszont megtagadhatja a vallomástételt. További dilemma, hogy a középszintű rendőri vezetők és maguk a beosztott rendőrök is hivatalos személyek, s kötelesek feljelentést tenni a tudomásukra jutott bűncselekményekről. Önmagát azonban senki sem köteles bűncselekménnyel vádolni, így a rendőrök sem. A tanúként kihallgatott hatósági emberek közléseinek értéke tehát kétséges.

A képviselő ütlegelése egyébként – a feljelentés szerint – kétféle bűncselekményt valósított meg: a bántalmazást hivatalos eljárásban és a súlyos testi sértés bűntettét. Jelenleg mindkettő három-három évi szabadságvesztéssel büntethető, s a két bűncselekményt együttesen, halmazatban is megállapíthatja a hatóság.

A Központi Nyomozó Főügyészség vezetője elmondta: a bűnpártolás, illetve a bűnsegédlet és a bántalmazás és a súlyos testi sértés miatt egyidejűleg, intenzíven nyomoznak. Keresztes azt reméli, egy hónapon belül választ adhatnak az ügy lényegi kérdéseire.

Eljárás verekedő egyenruhások ellen. Megkezdődött tegnap a Fővárosi Bíróságon annak a három rendőrnek a büntetőpere, akiket azzal vádolnak, hogy tavaly szeptember 20-ra virradóra a budapesti Blaha Lujza térnél megrugdostak egy férfit. Az áldozat a fején és a szemén sérült meg. A Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) három munkatársát hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazással és könnyű testi sértéssel vádolják. A három férfi közül tegnap ketten jelentek meg a bíróságon, és egyhangúlag tagadták, hogy bűncselekményt követtek volna el. Érdekesség, hogy a per elsőrendű vádlottját a vádirat benyújtása óta törzsőrmesterből főtörzsőrmesterré léptették elő. A per októberben folytatódik, a tárgyaláson meg nem jelent harmadik vádlott, illetve tanúk meghallgatásával. (MN)

Kulcsár Anna

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.