A kormány mintegy 1 milliárd forintot szán a beteg-, az ellátott- és a gyermekjogok védelmével foglalkozó civil szervezetek támogatására – derült ki a keddi kormányszóvivői tájékoztatón. Szerdára fény derült arra is: ezt a pénzt a volt egészségügyi miniszter, Csehák Judit vezette alapítvány kapja.
Régiónként egy, a fővárosban és Közép-Magyarországon két olyan jogvédő iroda nyílik, amely a betegek, a szociális ellátottak, és a gyermekek jogaival foglalkozik. Ezt Budai Bernadett kormányszóvivő jelentette be kedden. „A betegjogi, ellátottjogi és gyerekjogi képviselői hálózat tájékoztatással és tanácsadással járul hozzá, hogy az érintettek érvényesíteni tudják jogaikat. A hálózat tehát javítja a betegek jogismeretét és jogtudatosságát„ – közölte a kormányszóvivő.
A közel 1 milliárd forintos támogatás alapvetően a hálózatok továbbfejlesztésére szolgál – modta Budai Bernadett. A kormányszóvivő célként azt jelölte meg, hogy az eddig szétszórtan működő szakembergárda mostantól regionális egységekbe, regionális teamekbe szervezetten, hatékonyabban tudja ellátni a munkáját – tette hozzá Budai Bernadett.
”A cél az, hogy a jövőben a jelenlegi 120 jogvédő helyett 130, a mostani 20 önkéntes helyett pedig 80 önkéntes segítsen azokon, akik valamilyen sérelem miatt hozzájuk fordultak„ – mondta Budai. Civil szervezetek támogatásán keresztül oldanák mindezt meg – tette hozzá a kormányszóvivő.
Szerdára azonban az is kiderült: az 1 milliárd forintos állami támogatást Csehák Judit volt MSZP-s egészségügyi miniszter alapítványa kapja meg. A Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Közalapítvány az összeget 2013-ig hívhatja majd le.
A szervezet számára folyósítanak előleget, az összeg meghatározott részét azonban a finanszírozási időszak végéig tartalékolni kell, így évente körülbelül 150-180 millió forintos többlethez jut hozzá az alapítvány a költségvetési és uniós támogatásból, ami fejlesztéseket is lehetővé tesz – erősítette meg Csehák Judit.
Nehézkes a rendszer
A Szószóló Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádióban elmondta: bár kipipálhatjuk, hogy működik az országban betegjogi képviseleti rendszer, ez azonban nem a betegek, hanem a rendszerben dolgozó emberek érdekeit szolgálja.
A struktúra bürokratizálódott és nehézkes, a betegjogi képviselőknek pedig jóformán semmi közük sincs a betegekhez – tette hozzá Makó Ida, aki úgy vélekedett, hogy a regionális jogvédő központok felállítása jó ötlet, szerinte azonban a betegjogokat a parlamentben is képviselni kellene.
(mno, mti, inforadió)
Itt a legújabb a hangfelvétel: elképzelhetetlenül sok pénze van a Tisza Pártnak, Magyar Péterék szórják a pénzt