Cser-Palkovics András fideszes képviselő kedden betekinthetett a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium magáncégekkel kötött 5 millió forint alatti szerződéseibe, amelyekből az ellenzéki politikus szerint kiderül, hogy a tárca több esetben állami feladatokat végeztet külső cégekkel.
A Fidesz helyettes szóvivője 11 órakor érkezett a minisztérium épületébe, ahol a tárca parlamenti kapcsolatokért felelős főosztályvezetője várta a képviselő által két héttel ezelőtt kért 21 dossziéval, amelyekben a magáncégekkel kötött szerződések és teljesítési igazolások voltak.
Cser-Palkovics azért akart betekinteni a szerződésekbe, mert sajtóhírek szerint a gazdasági tárca közpénzből, több száz millió forint értékben tart fenn szerződéseket magáncégekkel olyan feladatokra, amelyek a Fidesz szerint állami szervek hatáskörébe tartoznak.
A politikus a szerződések megtekintése után tartott sajtótájékoztatón azt mondta: az iratok alapján egyértelműen beigazolódott az állítás, miszerint megállapítható, hogy több esetben állami feladatokat végeztetett el külső cégekkel a minisztérium, több szerződés esetében pedig megkérdőjeleződik a magáncég szakértelme. Törvénysértésre is utalnak jelekről is beszámolt a képviselő: kijelentette, hogy volt olyan cég, amelyik már akkor megkapta a minisztériumi megbízást, amikor még be sem volt jegyezve. Ezenfelül sajtófigyelést rendeltek meg egy építőipari vállalkozástól, más külső cégeknél pedig a minisztérium egykori, „kiszervezett„ munkatársai dolgoznak – hangzott el a Lánchíd Rádióban.
Mint ismeretes, a Magyar Nemzet július 30-i számában írt a GKM ötmillió forint érték alatti szerződéseiről.
SZDSZ: A GKM mintaintézmény
Az SZDSZ Cser-Palkovics András szavaira reagálva azt hangsúlyozta, hogy a liberális párt a kisebb, hatékonyabb állam elkötelezett híve. Úgy gondolják – írta közleményében az SZDSZ -, hogy a GKM ennek a kisebb apparátussal, de hatékonyabban működő modellnek a mintaintézménye.
A liberális párt éppen ezért elfogadhatónak tartja, hogy bizonyos feladatokat, amelyeket nem lenne célszerű és hatékony a minisztériumon belül elvégezni, kiszervezzenek a minisztériumok a magánszférába. Mint írják, ez egyrészt költséghatékony módszer, hiszen nem kell feleslegesen bővíteni a minisztérium apparátusát, másrészt munkahelyteremtő eljárás is. A közigazgatás európai tendenciái is ebbe az irányba mutatnak – hangsúlyozzák.
”Úgy tűnik, amikor a Fidesz kormányon volt, még maga is egyetértett ennek a módszernek a hatékonyságával, hiszen 2000-ben és 2001-ben a gazdasági minisztérium 681 különböző szerződést kötött külsős tanácsadói, kommunikációs és egyéb feladatokra, összesen közel 625 millió forint értékben„ – mutatnak rá, hozzátéve: a minisztérium létszáma ekkor 568 volt. Bár a minisztérium feladatai azóta két minisztérium (a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium, illetve az Informatikai és Hírközlési Minisztérium) feladataival bővültek, a GKM létszáma nem nőtt, ma 567-en dolgoznak a tárcánál” – emeli ki közleményében az SZDSZ.
(MTI, Lánchíd Rádió, MNO)
Ezt mondta Szijjártó Péter az amerikaiak bosszúlépéséről