A Hír Televízió információi szerint sikertelenül végződött az egészségbiztosításról tartott újabb koalíciós csúcstalálkozó. A Parlamentben tartott délutáni összejövetelen a felek a régiók számában sem tudtak megegyezni. A szocialisták ragaszkodtak a hét régióhoz, amit a szabad demokraták nem fogadtak el a tárgyalásokon.
A koalíciós pártok megállapodtak abban, milyen lesz az ellenőrzési rendszer, illetve abban, hogy a parlamentnek továbbra is jelentős szerepe lesz a biztosítási csomag meghatározásában – mondta Horváth Ágnes SZDSZ-es egészségügyi miniszter.
Kökény Mihály, az MSZP szakpolitikusa a megbeszélés után elmondta: az egyik legfontosabb, még nyitva lévő kérdés, mekkora legyen az egy biztosítási pénztár által ellátandó régió területe.
Horváth Ágnes szerint tartható az eredeti határidő, a törvénycsomagot szeptember végig kell benyújtani az Országgyűlésnek.
A Népszava még pénteki számában Schvarcz Tiborra, az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának elnökére hivatkozva azt közölte: hét, hozzávetőleg egyenlő számú lakost magában foglaló biztosítási régióra osztanák az országot a koalíciós pártok. Külön régió lesz Budapest, illetve Pest megye és a főváros agglomerációja együtt, két régiót alakítanak ki a Dunántúlon, és hármat a keleti országrészekben – írta a napilap.
Horn Gábor koalíciós koordinációért felelős államtitkár ezt még aznap cáfolta az MTI-nek, miszerint a felek abban maradtak, hogy miután olyan messze állnak az álláspontok, hogy ennek a közelítésére nincs mód, ezért az SZDSZ által kezdeményezett koalíciós egyeztetés tárgyává tesszük. Hozzátette, hogy a liberálisok szerint nem jó megoldás a hét régió.
Az ügyvivő elmondta, hogy sikerült megegyezni a díjtételek kialakításának mechanizmusáról és a fejkvótarendszer ügyében.
Havas Szófia, az MSZP szakpolitikusa a távirati irodának azt mondta pénteken, hogy a díjtételek megállapításának mechanizmusáról nem született végleges döntés az egyeztetésen. Ami kérdéses, arról a keddi a koalíciós egyeztetésen kell megállapodniuk a feleknek, és ennek a megbeszélésnek a függvénye, hogy lesznek-e további szakértői szintű tárgyalások.
Lendvai Ildikó múlt csütörtökön a közszolgálati televízió reggeli műsorában beszélt arról, hogy a tervezett dátumig, augusztus 24-ig várhatóan nem készül el az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról szóló törvénytervezet.
Fidesz: a koalíciós pártok a társadalombiztosítási kasszán osztozkodnak
A Fidesz szerint a koalíciós pártok egyeztetése a társadalombiztosítás átalakításáról arról szól, hogy ki hogyan teheti rá a kezét az egészségügyi kassza milliárdjaira; erről a párt szóvivője beszélt azt megelőzően, hogy kedd délután egyeztetés kezdődött az MSZP és az SZDSZ elnökének részvételével az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról.
„A marakodás kizárólag arról szól, hogy ki és hogyan teheti rá a kezét az egészségügyi kassza milliárdjaira, ki és hogyan teheti rá a kezét mindannyiunk egészségügyi befizetéseire, kinek a profitjává válik majd az egészségügyi kasszában található több milliárd forint” – fogalmazott Szijjártó Péter a sajtótájékoztatón.
Hozzátette: kizárólag az egészségügyi kassza privatizációjáról szól ez az „álvita, ez a koalíciós cirkusz”.
A politikus szerint a több-biztosítós rendszer jelentené az igazi tragédiát az egészségügyben, hiszen ezzel véglegessé válna az a folyamat aminek a vége az lenne, hogy a megfelelő színvonalú egészségügyi ellátás néhányaknak a kiváltsága lenne.
„Ez olyan állapot, amitől mi mindenképpen szeretnénk megóvni Magyarországot” – mondta a párt szóvivője, majd közölte: ezért ismételten felszólítjuk a kormányt, „fejezze be a több-biztosítós modell bevezetésének tervezgetését, fejezze be azt, hogy egy olyan egészségbiztosítási modellt akar bevezetni Magyarországon, amely minden (...) más országban, ahol ezt bevezették, csak gondokat okozott, rossz volt az embereknek, csődöket okozott, és az egészségügyi ellátásban hatalmas bizonytalansághoz vezetett”.
Szijjártó Péter kérdésre válaszolva közölte: arra, hogy ez a rendszer rossz az embereknek, számos külföldi országból, így például Hollandiából, Szlovákiából lehet példát hozni.
Mint mondta, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a létrejött biztosítókból majdnem mind csődöt jelentett és eltűnt az emberek pénzével; van arra is példa, hogy a központi költségvetésnek kellett kölcsönt felvennie, hogy kipótolják az egészségügyi kasszát.
Hozzátette: nálunk fejlettebb, nyugodtabb múlttal rendelkező országokban most éppen annak a rendszernek a felépítésén dolgoznak, amit a magyar kormány szét akar verni.
MTI
Lezárták az Óbudai-szigetet
