Trichet az Európai Közgazdasági Társaság és az Ökonometriai Társaság konferenciáján tartott előadásában az európai termelékenység növekedésének az utóbbi tíz évben tapasztalható lassulását az infokommunikációs technológiák (ICT) nem kellő mértékű alkalmazásában látja. Az EKB elnöke azért tartja különösen fontosnak az átalakításokat, mert attól tart, hogy az európai termelékenység javulása a legutóbbi időkben inkább egy ciklikus gazdasági hatás, mint valós strukturális fejlődés eredménye.
Az amerikai és a nyugat-európai termelékenység II. világháború utáni alakulását vizsgálva Trichet rámutatott, hogy a 70-es évek olajválsága által okozott megtorpanást leszámítva a 90-es évek közepéig a kontinens gazdaságai összeségében gyorsabban tudták növelni termelékenységüket, és ezzel ledolgozták lemaradásuk jelentős részét.
Ehhez képest az 1996 és 2004 közötti újabb lassulást nem egy válság okozta sokk váltotta ki, hanem az, hogy a cégek lemaradtak az ICT-k alkalmazásában az USA-hoz képest. Ugyanakkor az innovációban való lemaradás nem érvényes minden szektorra, illetve régióra. A távközlés területén például az EU sikeresen alkalmazkodott az új technológiákhoz, illetve kellően gyorsan deregulálta a piacokat.
Trichet szerint hasonló jellegű, piacegyesítő és versenygerjesztő intézkedésekre van szükség az energia- vagy a pénzügyi piacokon. Szintén komoly jelentőséget tulajdoníthatunk az Európán belüli eltéréseknek, míg ugyanis az innováció területén az EU elmarad mind Japántól, mind az Egyesült Államoktól, addig egyes országok – így a skandináv államok vagy Németország – különösen jól teljesítenek ebből a szempontból.
Hasonló törést mutat az EU nagyobb régiói között a többi mutató is.
Ezek a különbségek részben a gazdaságok eltérő nyitottságával, rugalmasságával magyarázhatóak. Az OECD piaci regulációs statisztikái azt mutatják, hogy minél nyitottabb, flexibilisebb egy gazdaság, annál gyorsabban képes termelékenység-növekedést elérni az új technológiák felhasználása révén.
(vg.hu)
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
