Nem kevesebb, mint 5 milliárd forintnyi áfacsalásra derült fény a vámnyomozók összehangolt akcióját követően Egerben – jelentette be Nagy János országos vámparancsnok. Hozzátette: a vállalkozás 2005–2006-ban a tényleges értéknél jóval magasabb összegről kiállított fiktív számlák felhasználásával szerzett be számítástechnikai alkatrészeket Magyarországon, amelyeket Szerbiába szállított román vállalkozások részére címezve, és a termékek után áfa-visszaigénylést nyújtott be.
Az árut vámszabadterületre tárolták be – így elkerülve a szerb vám- és adófizetést – majd az árut továbbértékesítették egy amerikai bejegyzésű off-shore cégnek, amely az árut visszaszállította egy szegedi közvámraktárba. Innen a termékeket szinte azonnal Romániába szállították, és ott értékesítették már jóval alacsonyabb értéken.
Nagy János kiemelte, hogy a vámnyomozók hosszas előkészítő munka után országos méretű, összehangolt akciót hajtottak végre az elmúlt héten. Ennek során több mint 40 pénzügyőr végzett házkutatást egy egri székhelyű vállalkozás és a hozzá kapcsolódó gazdasági társaságok székhelyein, összesen 10 helyszínen, Budapesten, Pest, Heves és Csongrád megyékben.
Az országos vámparancsnok elmondta, hogy az elmarasztalt vállalkozás ugyanannak az árunak a megutaztatása során – annak érdekében, hogy a vámhatóságnak ne tűnjön fel az áru azonossága –, a vámokmányokban megváltoztatta a rakomány mennyiségét, illetve többször átrakatta más és más kamionba.
Szikora János, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) elnöke emlékeztetett arra, hogy az üggyel kapcsolatban az APEH Észak-magyarországi Regionális Igazgatósága, valamint a vámhatóság már 2003–2006 közötti vizsgálata alapján megállapította, hogy a társaság összesen valamivel több mint 8 milliárd forint áfát igényelt vissza.
Az eddigi bizonyítékok alapján ebből az összegből legalább 5 milliárd forintot jogosulatlanul csalt ki a költségvetésből.
Az akció eredményeként, a nyomozó hatóság előterjesztése alapján az Egri Városi Bíróság a vállalkozás két vezetőjét előzetes letartóztatásba helyezte, a vámkezeléseket irányító személlyel szemben pedig lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el. Az egyik fiktív számlákat kibocsátó cég vezetője ellen pedig elfogató parancsot adtak ki. A bíróság 2-től 8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetheti a cég vezetőit.
Nagy János elmondta, hogy a pénzügyőrök – az APEH-hel együttműködve – jelenleg is 100-as nagyságrendű áfacsalási ügyben nyomoznak, amelyeknek összesített elkövetési értéke 30-35 milliárd forintot tehet ki, amelyek közül a jelentősebb, 1 milliárd forintot meghaladó értékű ügy egy tucat körül lehet.
Szikora János bár adótitokra való hivatkozással a konkrét ügyben egyéb információval nem szolgált, annyit elmondott, hogy az adóhatóság az idei első félév során az adóügyi visszaélések gyanúja miatt mintegy ezer esetben tett büntető feljelentést.
(MTI)
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
