A holokauszt roma áldozataira emlékeztek mintegy százan az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) székházának falán elhelyezett emléktáblánál csütörtökön.
A roma holokauszt 63. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen mondott beszédében Arató Gergely, az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára arról beszélt, hogy „amikor az áldozatokra emlékezünk, nem felejthetjük el azt a többséget sem, amelyik eltűrte, néha támogatta ezt a szörnyűséget. „Ennek az országnak minden jóakaratú embere kössön szövetséget azért, hogy ne tűrjünk el többet megkülönbözetést” – hangoztatta az államtitkár.
Kolompár Orbán, az OCÖ elnöke beszédében a gyűlöletbeszéd elleni jogi szabályozás fontosságát hangsúlyozva azt mondta: „hatvanhárom év után (...) én azt látom, hogy beteg a magyar demokrácia. Beteg a magyar demokrácia, mert van egy szélsőséges (...) náci eszmét valló csürhe (...), aki megcsúfolja (...) a roma emberek önbecsülését.” Eljutottunk oda, hogy „a szólásszabadság jegyébe burkolva, ma mindenki mondhat ránk, romákra, honfitársainkra, sorstársainkra, a magyarországi zsidókra mindent” – tette hozzá.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levélben emlékezett a roma holokauszt áldozataira. „Mi, akik ma együtt, vagy egymástól távol, de mégis közösen emlékezünk, tudjuk, hogy a vészkorszak nem fizikai, hanem verbális-szellemi erőszakkal kezdődött. Tudjuk például, hogy a roma holokauszt azzal vette kezdetét, hogy a cigányok számára megtiltották a legtöbbjük kenyérkeresetét jelentő muzsikálást” – írja közleményében a kormányfő.
„Ezért amikor valaki ma, Magyarországon cigánybűnözésről beszél, szóval és gondolattal a cigányok, vagy más honfitársaink kirekesztésére törekszik, ugyanabba a folyóba készül belelépni, amelybe ez a nemzet egy emberöltővel ezelőtt már belelépett. És amelyből csak gyásza és szégyene származott ennek a közösségnek” – tette hozzá.
(MTI)
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
