Hétezren helyezkedtek el munkaerő-piaci felkészítés után

Csaknem 36 ezer hátrányos helyzetű személy munkaerő-piaci felkészítése valósul meg az Európai Unió 29,8 milliárd forintos támogatásával 2004 és 2007 között – közölte a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal. A programok résztvevői három célcsoporthoz tartoznak.

MNO
2007. 08. 18. 9:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2007 végével záruló, a HEFOP 1.1 intézkedés keretében megvalósuló „A munkanélküliség megelőzése és kezelése” elnevezésű programot a legutóbbi összesítés szerint eddig 21 ezren fejezték be sikeresen.

A humán szolgáltatások, így felkészítő tréningek, mentori segítségnyújtás, illetve a képzéshez, a munkagyakorlat megszerzéséhez adott támogatások eredményeként eddig csaknem 7 ezren helyezkedtek el. A programba olyan személyeket vontak be – 2006 végéig bezárólag –, akiknek elhelyezkedését hagyományos munkaerő-piaci eszközökkel nehezen lehet elősegíteni. A programok résztvevői három célcsoporthoz tartoznak.

Ezek egyike a pályakezdők csoportja, akik sok esetben képzettség és gyakorlat hiánya miatt csak nehezebben tudnak elhelyezkedni. Az uniós támogatással viszont a programban résztvevő fiatalok komplex segítséghez jutnak, közöttük olyan szolgáltatásokhoz, mint a képzés alatti gyermekfelügyelet, a személyes mentori segítségnyújtás. A munkagyakorlat-szerzést elősegítő foglalkoztatásukhoz a munkáltatók a szokásosnál magasabb bértámogatást vehetnek igénybe.

A másik célcsoportot a tartósan munkanélküliek jelentik, azok a személyek, akik már legalább egy éve nem tudnak elhelyezkedni. Ezeknek a személyeknek sok esetben még alapfokú végzettségük sincs vagy nem rendelkeznek szakmával, ha pedig igen, szakképzettségük elavult. A tartósan munkanélküliek mindig is speciális, komplex segítséget igényeltek, felzárkóztató képzést, fokozottabb támogatást, hosszabb távú mentori jelenlétet.

A programba bevont harmadik célcsoportot azok a személyek jelentik, akik segítség nélkül tartósan munkanélkülivé válhatnak. Ebbe a körbe tartoznak az inaktívak is és azok, akik csoportos létszámleépítés során válnak munkanélkülivé. A felkutatásukhoz, munkaerő-piaci szerepvállalásuk elősegítéséhez a kiegészítő lehetőségek révén igénybe lehetett venni a helyi civil szervezetek, együttműködő szervezetek segítségét. A kapcsolatfelvétel után az egyes személyek helyzetéhez igazított képzési, támogatási formákkal ebből a célcsoportból is sokan képzettséget, munkagyakorlatot szerezhettek, vagy vállalkozóvá válásukat támogatták.

Az Európai Unió szerepvállalásával a szokásos munkaerő-paci támogatási lehetőségeknél több pénz állt rendelkezésre, így például a képzésekben résztvevők a minimálbérrel egyező megélhetési támogatásban részesültek. Ennek eredményeként azok is jelentkeztek a képzésekre, akik e támogatási mérték nélkül azt nem tudták volna vállalni.

A foglalkoztatási törvény legutóbbi módosítása szerint ma már általánosan is biztosítható a képzéseknél a minimálbért elérő keresetpótló juttatás, illetve több olyan segítségnyújtás válhat általános gyakorlattá, amelyeket először ebben a programban alkalmaztak.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.