Kínai hallgatók fogadását készíti elő az Oktatási és Kulturális Minisztérium – állítja az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ). Az oktatási tárca ugyanis azzal a kérdéssel bombázza a felsőoktatási intézményeket, hogy „Fogadna-e az intézményük kínai hallgatókat?”
A Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár által kiküldött körlevél külföldi hallgatók toborzásához kér be adatokat. Az IKSZ szerint nyilvánvaló a szándék a távoli, EU-n kívüli országokból történő „hallgatóimportra„, hiszen a levélben a vízumkérelmek pozitív elbírálásának elősegítésére tesznek ígéretet. A külföldi hallgatók fogadásával kapcsolatos hatvan kérdésben nincs konkrétan megemlítve egyetlen ország sem, csak Kína. Velük kapcsolatban azonban arról is kérdezik a rektorokat, hogy részt vennének-e kínai csereprogramban; milyen tapasztalataik vannak eddig a kínai hallgatók fogadásával kapcsolatban.
A ijfú kereszténydemokraták bíznak benne, hogy átfogóbb tervei is vannak a minisztériumnak a felsőoktatás támogatására, mint a tandíj bevezetése és a kínai költségtérítéses hallgatók fogadása. A szervezet természetesnek tartja a migrációt, így a távol-keleti bevándorlók érkezését is hazánkba. Ennek oka szerintük lehet tanulás, jövedelemszerzés, családegyesítés. Sok esetben humanitárius okból erkölcsi kötelességünk, hogy befogadjuk a hazájukban politikai vagy vallási okokból üldözött kínai vagy más nemzetiségű menekülteket – írják. Azt viszont nem értik, hogy mi szükség van a bevándorlás természetes mértékét meghaladó migrációt mesterségesen előidézni.
Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség sajnálattal észleli, hogy a korábban nyilvánosságra került tanulmány az egymillió ázsiai betelepítéséről, és a mostani oktatási kérdőív egy felpörgetett bevándorlási stratégia körvonalait rajzolják ki. Egy ilyen mesterségesen felduzzasztott bevándorló népességnek sokkal nehezebb a beilleszkedése a magyar társadalomba, míg a természetes mértékű bevándorlás mellett könnyebb az asszimiláció – vélik.
Az IKSZ szerint a népességfogyásra nem a bevándorláspolitika, hanem a családpolitika eszközeivel kell választ adni. A kormány elhibázott felsőoktatási és családpolitikai lépéseit nem elhibázott bevándorláspolitikai lépésekkel kell orvosolni – teszik hozzá. A szakállamtitkári levél sürgősen, augusztus 10-ig – a pótfelvételik lezárulta előtt – kéri az intézményi válaszokat. AZ IKSZ bízik benne, hogy az egyetemek és főiskolák kínai hallgatókkal kapcsolatos válaszai nem befolyásolják a rájuk vonatkozó jövő évi felvételi keretszámokat és így közvetve az állami támogatásukat.
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
