Mi lesz Számí al-Hádzs sorsa?

Amennyiben nem engedik szabadon mielőbb Számí al-Hádzsot, az al-Dzsazíra hírtelevízió Guantánamón fogva tartott fotóriporterét, akár maradandó károsodást is szenvedhet az egészsége – tudhatjuk meg az al-Dzsazíra szerdai hírösszefoglalójából.

Kun Zsuzsanna
2007. 08. 29. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Al-Dzsazíra

Immáron közel hat éve küzd a katari hírtelevízió a nyilvánosság erejében bízva, hogy kiszabadítsa szudáni származású fotóriporterét, a 38 esztendős Számí al-Hádzsot, akit kiküldetése közben tartóztattak le az afgán-pakisztáni határon 2001 decemberében, 2002-től pedig a guantánamói amerikai bázison őrzik.

A bebörtönzött újságíró kiszabadításáért a szudáni kormányon kívül több nemzetközi újságíró szakszervezet is síkra szállt. A Tudósítók Határok Nélkül elnevezésű szervezet főtitkára már a francia külügyminiszterrel is folytatott tárgyalásokat, hogy elérje, engedjenek be független megfigyelőket, akik megvizsgálhatják a riporter fogva tartásának körülményeit.

Al-Hádzs ügyvédje szerint igen súlyos a helyzet, mivel az utóbbi hónapokban védence egészségi és szellemi állapota nagymértékben megromlott. Ennek egyik oka, hogy al-Hádzs a múlt év végén társaival együtt éhségsztrájkba kezdett, hogy felhívja a figyelmet a börtönben uralkodó áldatlan állapotokra, és arra, hogy a mai napig minden konkrét vád nélkül tartják őket bebörtönözve.

Szülőhazája, Szudán kormánya is erőfeszítéseket tesz polgára kiszabadításáért. Az igazságügyi minisztérium közlése szerint sikerült megállapodniuk az amerikai kormányzattal arról, hogy 2-3 héten belül szabadon bocsátják al-Hádzsot, de a részletek tisztázása végett a napokban hivatalos szudáni küldöttség utazik Washingtonba.

Számí al-Hádzsról azt kell tudni, hogy 2000-től dolgozik az al-Dzsazíra hírtelevízió fotóriportereként. 2001 októberében azt a megbízatást kapta, hogy Pristinából, ahol éppen munkáját végezte, utazzon egy újságíró csoporttal Afganisztánba, és számoljon be a nemrég kezdődött amerikai invázió fejleményeiről.

A tálib vezetés bukása után a csoport elhagyta ugyan Afganisztánt és Pakisztánba utazott, amikor azt az utasítást kapták a katari hírtelevíziótól, hogy térjenek vissza Kabulba, és számoljanak be az új afgán kormány megalakulásáról.

2001 decemberében, miközben az újságírók át kívánták lépni a pakisztáni határt, a biztonsági szolgálat letartóztatta al-Hádzsot, mondván, bizonyos, az amerikai szövetségesektől kapott iratokon szerepel a neve és a régi útlevelének a száma. Annak az útlevélnek a száma, amit a riportertől két évvel korábban még Szudánban elloptak, és melynek elvesztését ő be is jelentette.

2002 januárjában aztán a pakisztáni hatóságok átadták az amerikai csapatoknak, akik először a bagrami katonai bázisra, majd onnan Guantánamóra szállították.

2002 óta azonban áll az ügy, hiszen a mai napig nem fogalmaztak meg kézzel fogható vádakat a letartóztatott riporter ellen. Csupán „gyanús körülményeket” sorakozattak fel ellene, mint például, hogy többször járt balkáni országokban és a volt Szovjetunió utódállamaiban. Az tény, hogy járt mindkét helyen, hiszen Pristinából ő tudósított az al-Dzsazírának, és járt Azerbajdzsánban is, lévén, hogy felesége azeri származású. Rovására írják még, hogy munkája során találkozhatott Oszama bin Ladennel is, de nem volt hajlandó elárulni a kihallgató tiszteknek az al-Kaida vezér tartózkodási helyét.

Al-Hádzs ügyvédje, Cleve Stanford Smith szerint a felszín mögött azonban az húzódik meg, hogy a vallatók minél többet meg akartak tudni az amerikai érdekekkel szemben álló sajtóorgánumról, az al-Dzsazíráról, és azt is felajánlották védencének, hogy a kémkedésért cserébe szabadon is engedik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.