PDSZ: ha mondják, attól még nem lesz nyugodt tanévkezdés

A közoktatás felkészült az idei nyugodt tanévkezdésre – jelentette be az Oktatási Minisztérium államtitkára. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezet szerint attól, hogy azt mondják, még nem lesz nyugodt a tanévkezdés.

MNO
2007. 08. 28. 15:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közoktatás felkészült az idei tanévkezdésre – közölte Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára a hétfői budapesti kormányszóvivői tájékoztatón. Elkészültek és megjelentek azok a jogszabályok, amelyek a nyugodt tanévkezdéshez szükségesek – jelentette ki az államtitkár. Arató Gergely hozzátette: szeptemberben 1 millió 700 ezer gyermek számára indul el az új tanév a közoktatásban, ami 20 ezres csökkenést jelent az egy évvel korábbi adathoz képest. Megbízható adatok ugyan még nincsenek arról, hány intézményt érintenek az átszervezések, de az előzetes adatok alapján mintegy 500 olyan fenntartói döntés született eddig, amely „ilyen vagy olyan módon érint” iskolákat – fogalmazott Arató.

Nem érv a gyerneklétszám

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint attól, hogy erőteljesen mondják, hogy nyugodt tanévkezdés van, attól még nincs. A szakszervezet felhívja a figyelmet arra, hogy az intézmény-összevonások, -bezárások, fenntartóváltozások nem a nyugodt oktatásszervezés jelei, sokkal inkább válságtünetek. Erre utal az is, hogy sok intézményvezető a mai napig sem kapta meg a tanévkezdéshez szükséges tájékoztatást. Különös, hogy a tárca nyugodt tanévkezdésről beszél ilyen körülmények között, hiszen az átszervezés becsülhetően több ezer dolgozót, többtízezer diákot közvetlenül érint – fogalmaz közleményében a PDSZ.

A szakszervezet arra is felhívja a figyelmet, hogy az OKM álláspontjával szemben, amely szerint a pedagógus álláshelyek megszűnéséről a döntéseket a fenntartók hozzák meg, a fenntartók nagy része azért kényszerül ilyen döntések meghozatalára, mert a kormány előterjesztésére az Országgyűlés olyan finanszírozási rendet alkotott, amely az önkormányzatokat intézmény-összevonásokra, – bezárásokra, nagyobb osztálylétszámok kialakítására, csoportbontások megszüntetésére, valamint a kötelező óraszám növelésével pedagógus-elbocsátásokra kényszeríti.

A PDSZ nehezményezi azt is, hogy az OKM újra és újra előhozza a gyermeklétszám csökkenését, mint fő érvet a pedagógus-elbocsátás mellett, mondván ezért csökken a pedagóguslétszám, a pedagógusstátusz. A PDSZ határozott álláspontja, hogy a korrekt tájékoztatás megkövetelné, hogy az igazság többi szeletét s kibontsa a kormány ezzel kapcsolatban. Például azt, hogy a pedagóguslétszám nem ezért, hanem a több tízmilliárdos folyamatos forráskivonás és a kötelező óraszám emelése miatt jön létre.

(MNO, mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.