Újra tárgyalóasztalhoz ülnek szerdán a koalíciós pártok, hogy tovább egyeztessenek a profitorientált biztosító rendszerről. Az előző találkozón -múlt kedden- a felek abban tudtak csak megállapodni, hogy milyen lesz az ellenőrzési rendszer, illetve hogy a parlamentnek továbbra is jelentős szerepe lesz a biztosítási csomag meghatározásában.
Sarkalatos pontja a készülő törvénynek, hogy az egészségpénztárakban 49 százalékos tulajdonrészt vásárló üzleti társaságok hogyan adhatják el részesedésüket.
Emlékezetes, hogy Kökény Mihály, az MSZP szakpolitikusa a megbeszélés után azt mondta, az egyik legfontosabb, még nyitva lévő kérdés, mekkora legyen az egy biztosítási pénztár által ellátandó régió területe, ahhoz, hogy működőképes legyen a pénztári tevékenység, érvényesülhessenek a versenyszabályok, s az ellátás, a betegútszervezés szempontjai ne szoruljanak háttérbe.
Horváth Ágnes liberális egészségügyi miniszter viszont úgy nyilatkozott, hogy: „Az az igazi vita közöttünk, hogy melyik az a rendszer, ami a lehető legjobban szolgálja azt a célt, hogy igazságosabb legyen az ellátás. Mitől lesz jobb az ellátás az elmaradott régióban, és mitől nem romlik az ellátás a jelentősen túlfejlett régiókban, hogyan kell ehhez szervezni a pénztárat„.
A múlt keddi találkozón az MSZP-t Gyurcsány Ferenc pártelnök, Lendvai Ildikó frakcióvezető és Kökény Mihály képviselte, az SZDSZ-t Kóka János pártelnök, Horn Gábor, a koalíciós koordinációért felelős államtitkár, továbbá Horváth Ágnes, Eörsi Mátyás frakcióvezető és Béki Gabriella, a párt szakpolitikusa.
A Fidesz szerint a koalíciós pártok egyeztetése a társadalombiztosítás átalakításáról arról szól, hogy ki hogyan teheti rá a kezét az egészségügyi kassza milliárdjaira.
(MTI/MNO)
Donald Trump döntést hozott a háború utáni Ukrajnáról
