Ma is tudnunk kell, honnan jöttünk, mi az, ami a múltból vállalható és megőrizhető, és ma is világosan kell látnunk, hová megyünk – fogalmazott Szili Katalin az Országgyűlés elnöke a nemzeti ünnep kapcsán adott nyilatkozatában.
Véleménye szerint hasonlóan az államalapító király idejéhez, ma is az egység és a nyitottság a magyarság egyik legnagyobb sorskérdése.
„Ha nem teremtünk nyitott, befogadó, mintakövető, de egyúttal eredeti országot, ha a demokrácia vitakultúráját a széthúzással tévesztjük össze és nem alakítjuk ki a manapság sem nélkülözhető korszerű államot illetve a korszerű nemzeti egységet, akkor könnyen lemaradhatunk a nemzetek globális versengésében” – vélekedett a házelnök.
Szili Katalin úgy látja: István király egy másik fontos igazsága az, hogy a közösséget – az államot, a társadalmat, a népet – nemcsak vezetni, de szolgálni kell és nem a nagy szavak, hanem a személyes példa hat az emberekre.
Csak az ilyen politikusnak hiszik el az emberek, hogy felelősséget visel a választási cikluson túli jövőért is, csak neki van súlya, amikor a folytathatóságról beszél – közölte, hozzátéve: mindez persze nem csupán a politikusokra vonatkozik.
Az Országgyűlés elnöke hangsúlyozta: ha a nagy szavak és a rossz példák uralják el a közéletet, akkor megrendül a közszolgálatiság hitele.
Nem akarok ünneprontó lenni, de ezen a téren nálunk nincsen minden rendben, már pedig ha ez így van, pironkodhatunk István figyelő tekintete előtt – mondta.
Kitért arra is: ahogyan annak idején István se választhatta szét a magyarságot és az európaiságot, felelős, történelmi látókörű politikus ma sem értelmezheti vagy-vagy alapon ezt a kihívást.
Kiemelte: józan politikus nem állíthatja, de nem is sugallhatja azt, hogy most, amikor az Európai Unió teljes jogú tagja lettünk, ezzel a magyarságunkat kockáztatjuk és nem üzenheti a sorok között azt sem, hogy a csatlakozás nemzeti szuverenitásunk torvényszerű csökkenését jelenti. Ahogyan azt sem hazudhatja, hogy az uniós tagság nemzeti lehetőségeink és magyarságunk érvényesítésének paradicsomi feltételeit teremtette meg – fűzte hozzá az Országgyűlés elnöke.
Ha őszinte, és Istvánhoz méltó felelősséggel politizál, csak azt mondhatja, hogy az Európai Unióban semmit se adnak ingyen és csak arra figyelmeztethet, hogy miközben belépésünkkel kétségkívül gazdagítjuk az uniót, nemzeti boldogulásunkhoz szükséges és muszáj tanulnunk – jelentette ki.
Szili Katalin szavai szerint a rendszerváltás mélyebb történelmi értelme a következő „próbás esztendőkben” dől majd el.
MTI
Donald Trump és Benjamin Netanjahu munkavacsora keretében tárgyal
