Sztrájk idején aggályos a BKV buszsofőr-toborzása

Aggályos a fővárosi tömegközlekedési sztrájk idejére tervezett BKV-s buszsofőr-toborzás - vélekednek a munkaügyi jogászok. A LIGA szakszervezeti szövetség szerint az, hogy a közlekedési vállalt sztrájktörőket alkalmaz, cinikus és felelőtlen lépés.

MNO
2007. 08. 27. 10:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Enyhén aggályos a közlekedési társaság lépése – fogalmazott Fodróczy Géza, a Fodróczy Ügyvédi Iroda vezetője, aki szerint több munkajogi kérdés is felmerül azzal kapcsolatban, hogy a közlekedési vállalat az elmúlt napokban újsághirdetéseken keresztül toborzott munkatársakat.

Amennyiben jogszerű a sztrájk, akkor nem lehet semmiféle kényszerítő eszközzel fellépni azon munkavállalók ellen, akik ebben részt vesznek – mondta a szakjogász, aki úgy vélte, meglehetősen kérdéses a BKV azon lépése, amely szerint előzetesen informálódnának arról, munkatársaik közül kik vennének részt a sztrájkban.
-Vajon mennyire kezelik bizalmasan a sztrájkolók adatait? Később nem lesz-e ebből nekik bajuk? – tette fel a kérdéseket Fodróczy Géza. Hozzátette: komoly kétség merülhet fel az utasokban is amiatt, hogy az alkalmi buszvezetők vajon milyen tapasztalattal és tudással szállítják majd őket az esetleges sztrájk alatt.

A munkajogász felvetette: ugyancsak válaszra vár az a kérdés, hogy a sztrájk miatt toborzott munkavállalókkal milyen munkajogi viszonyt létesítenek, mi lesz velük később, és vajon a sztrájkolók helyett őket tartják-e meg a vállalatnál a jövőben?

Egy 2000-ben hozott legfelsőbb bírósági határozat szerint nem jogellenes a BKV válasza az esetleges szeptember 4-i sztrájkra – mondta az MTI-nek Vincze Kornélia munkaügyi szakjogász, aki hozzátette: a cég ezzel együtt „rendeltetés-ellenesen„, inkorrektül áll hozzá a vállalat sztrájkolni készülő munkatársaihoz.

Az ügyvédként praktizáló szakember elmondta: munkavállalók átirányítása egy cégen belül lehet jogszerű, de ebben az esetben kérdéses, hogy az alkalmi sofőrök munkaviszonya milyen jellegű és időtartalmú lesz.

Vincze Kornélia hozzátette: a sztrájktörvényben van egy szakasz, amely szerint olyan munkáltatónál, amely a lakosságot alapvetően érintő tevékenységet végez (...) csak úgy gyakorolható a sztrájk, hogy az a még elégséges szolgáltatás teljesítését ne gátolja. A jogász szerint mindez valóban lehetőséget biztosít a BKV-nak, de egy bíróságnak is nehéz lenne döntenie abban, hogy a vállalat módszere korrekt, avagy sem.

A BKV célja az, hogy értelmét és erejét veszítse a sztrájk, vagyis ezzel ellehetetleníti munkavállalóinak sztrájkjogát – vélekedett a jogász.

Fizetett hirdetésekben keres buszvezetőket a BKV vezetése a szeptember 4-ére meghirdetett sztrájk idejére. A cég jogosnak, míg a szakszervezetek felháborítónak és törvénytelennek tartják a lépést. A tömegközlekedési társaság dolgozóinak sztrájkja a múlt pénteki sikertelen egyeztetés után vált véglegessé. A tervek szerint jövő kedden lesz járatkimaradás a buszokon, villamosokon és a metrókon is.

A sztrájk legfőbb oka, hogy a munkáltató nem volt hajlandó teljesíteni a dolgozók tizenötezer forinton felüli 6 százalékos, január 1-re visszamenőlegesen fizetendő béremelési igényét.

A LIGA felelőtlennek és cinikusnak tarja a sztrájktörők alkalmazását

A LIGA Szakszervezetek a jogszabályokkal ellentétes, felelőtlen és cinikus akciónak ítéli a BKV Zrt. napilapokban megjelentetett hirdetéseit, amelyben extra fizetésért sztrájktörőket keres szeptember 4-ére, a Tömegközlekedési Dolgozók Független Szakszervezeteinek Szövetsége, a BKV LIGA-Munkástanács Szövetség és a Fővárosi Közlekedési Dolgozók Demokratikus Szakszervezete által meghirdetett sztrájk napjára – tájékoztatta szerkesztőségünket az érdekképviselet közleményben.

A LIGA Szakszervezetek álláspontja szerint a BKV ZRt. magatartása megszegi a Munka Törvénykönyvében foglalt együttműködési kötelezettséget, amely a munkavállalók szervezetén kívül a munkáltatót is köti. Ezzel szemben a BKV ZRt. cég vezetése folyamatosan szabotálja a közel két hónapja folyó tárgyalásokat, mely az Európai Unió és a magyar törvények által jogszabályokba foglalt munkaügyi kapcsolatok semmibe vételét jelenti.

A LIGA Szakszervezetek továbbá egyetért a szakmában dolgozó munkavállalói szervezetekkel abban, hogy a sztrájktörők alkalmazása a nagyvárosi tömegközlekedésben felelőtlen, és az utasok biztonságára veszélyeket jelentő lépés, a társaságnál alkalmazott fokozatos, a szakmai tapasztalatokat szolgáló, alkalmazáshoz vezető lépcsők önkényes áthágása.

Végül a LIGA Szakszervezetek felhívja a figyelmet, hogy a tárgyalásos út helyett az erő pozíciójából való üzengetés, valamint a sztrájktörők alkalmazása méltatlan és cinikus magatartás egy olyan nagyhírű, az utasok millióit kiszolgáló vállalat vezetése részéről, amilyen a BKV ZRt.

A LIGA Szakszervezetek levélben kérte fel a vállalat vezetését, gondolja át a munkavállalókkal szemben alkalmazott eszközöket, valamint a társaság munkaügyi politikáját, mert a konfliktus, bármi legyen a kimenetele, végső soron a BKV ZRt. pozícióit fogja súlyosan megnehezíteni. Az országos konföderáció ezért a tárgyalások folytatását sürgeti, és ha ez nem vezet eredményre, a törvényben biztosított eszközökkel támogatja a sztrájkban részt vevő munkavállalókat – zárul a LIGA Gaskó István elnök által aláírt közleménye.

(MNO, MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.