Tanévkezdés: iskolatej is jár az elbocsátások mellé

A 2007–2008-as tanévben több olyan program folytatódik, amelyet korábban indított el a kormány – közölte Budai Bernadett hétfői sajtótájékoztatóján. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének becslése szerint 10 ezer pedagógus állása szűnt meg a reformok következtében.

MNO
2007. 08. 27. 12:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányszóvivő ezek között első helyen említette az iskolatej-programot, amelyre 2007-ben 870 millió forintot szán a kabinet. Budai Bernadett hozzátette: az idén több mint 16 milliárd forintot fordít a kormány a védőnői hálózat támogatására, ennek keretében a szeptemberben kezdődő tanévben ezer főállású védőnő foglalkozik a diákokkal.

A 2007/2008-as tanév programjai közül a kormányszóvivő kiemelte a rendőrség bűnmegelőzési programját, amely 530 intézményt, illetve 40 ezer gyermeket érint, és mindenekelőtt a drogprevencióról szól.

A környezetvédelmi tárca ebben a tanévben is folytatja az ökoiskola programot, ami a környezetvédelemben aktívan részt vevő iskolákat érinti – mondta Budai Bernadett.

A kormányszóvivő az új tanévet érintő változásokról szólva beszámolt arról, hogy 400 millió forint értékben 27 új iskolabusz beszerzésére van lehetőség, illetve 53 iskolában a sportiskolai kerettanterv szerint kezdődik az oktatás.

Megszűnő iskolák, elbocsátott pedagógusok

Az oktatási minisztérium adatai szerint a hétezer közoktatási intézményből 420 új formában kezdi a szeptemberi tanévet. Többségük önállóságát a közoktatási törvény legutóbbi módosítása szüntette meg. Ma már csak az az intézmény minősül általános iskolának, ahol mind a 8 évfolyam megvan. Ahol nincs, vagy ahol a hetedik és nyolcadik osztály létszáma nem éri el a törvényben előírt átlagot, ott az iskola elveszíti önállóságát és társulnia kell.

Az iskola-összevonásokkal számos intézmény küzd. Egyrészt sok ezer pedagógus vesztette el most a munkáját, másrészt sok diáknak kell máshova járnia, messzebb, vagy esetleg más településre iskolába, mint eddig. Az új finanszírozás azt jelenti, hogy néhány éven belül több száz kisiskola fog megszűnni, esetleg ez még az ezerig is felmehet.

Több ezer diák valószínűleg, csak a tanévnyitón szembesül majd azzal, hogy nem a korábbi, megszokott iskolájában ül be a padba. A Fidesz számításai szerint a finanszírozás szigorításával a második Gyurcsány-kormány 30 milliárd forintot vont ki a közoktatásból. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének becslése szerint 10 ezer pedagógus állása szűnt meg a reformok következtében.

(MTI/MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.