A transzatlanti kapcsolatok a cseh külpolitika alapját képezik, s Csehország nem viselkedhet úgy, mintha a biztonsági kockázatok nem léteznének – jelentette ki Topolánek hétfőn Prágában, amikor beszédet mondott a cseh nagykövetek szokásos évi értekezletén. Ez az ügy alapvető módon érint minket – szögezte le a miniszterelnök. Topolánek ugyanakkor visszautasította azt a véleményt, hogy megosztanák az észak-atlanti szövetséget Csehország és Lengyelország kétoldalú tárgyalásai az Egyesült Államokkal az amerikai rakétapajzs európai kiterjesztése ügyében.
Csehország és az Egyesült Államok együttműködését Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter is fontos hagyománynak minősítette.
Bár lehet eltérő véleményünk az Atlanti-óceánon túli partnerünk egyes lépéseiről, értékeink többsége összeköt minket – jelentette ki Schwarzenberg a diplomaták előtt. Szerinte ezeket a kapcsolatokat minél szorosabbra kell fűzni, s az amerikai radarállomás csehországi elhelyezése körüli vita éppen erről szól.
Csehország és az Egyesült Államok májusban kezdett hivatalos tárgyalásokat a radarállomásról, amely az amerikai rakétavédelmi pajzs része lenne. Felmérések szerint a cseh lakosság több mint kétharmada ellenzi a tervet. A baloldali ellenzék azt követeli, hogy országos népszavazás döntsön az ügyről, a jobbközép kormány viszont a parlamentre szeretné bízni a döntést.
Mint arról hétfőn hírt adtunk, a Tárki közvélemény-kutatásában kimutatta: mind a csehek, mind a lengyelek, illetve Magyarország polgárai is ellenzik a rakétavédelmi rendszer telepítését.
(mti/MTI)
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
