Magyarország a tűzvonalban – ezzel a címmel közölt hétfőn cikket az Economist Intelligence Unit (EIU) nevű, tekintélyes brit elemzőközpont.
Azt vizsgálták, hogy milyen hatással van Kelet-Európára – azon belül Magyarországra – az Egyesült Államokból kiindult hitelezési válság. Véleményük szerint a térség országai nagyobb megrázkódtatás nélkül átvészelik a jelzáloghitel-piaci válságot, azonban hazánk több szempontból is veszélynek van kitéve.
Első probléma, hogy a forint gyengülésével veszélybe kerül az inflációs célkitűzés, valamint megjegyzik azt is, hogy a gazdaság növekedéséről szóló legutóbbi szám riasztóan alacsony volt. Mint az MNO korábban megírta, 11 éve nem tapasztalt visszaesés történt a gazdasági növekedésben, annak második negyedéves értéke csupán 1,4 százalék volt.
A másik gond, hogy a magyarok a kormány megszorítási programja ellenére továbbra is előszeretettel vesznek fel hitelt, méghozzá nagyrészt deviza alapon. Az elemzők szerint előállhat olyan helyzet, hogy sokan nem lesznek képesek fizetni a törlesztéseket, és az komoly bajba sodorhatja a bankokat.
Ehhez tartozik, hogy a Magyarországon komoly érdekeltségekkel rendelkező osztrák, német és holland bankok jelen vannak az amerikai másodlagos jelzálog-hitelezési piacon is. Márpedig, ha ezeknek a pénzintézeteknek gondjaik származnak a válságból, akkor az éreztetheti hatását Magyarországon is, például abban, hogy drágábban adnak majd hitelt – állítják az elemzők.
Nagy gondot jelenthet az ország hatalmas államadóssága is, mely a GDP 66 százalékára rúg és a hitelek drágulásával az állam nem lesz képes finanszírozni a törlesztőrészleteket, így az egész gazdaság nagyon nehéz helyzetbe kerülhet – állítja a nagy tekintélyű elemzőközpont.
(economist.com, origo, MNO)
PM Orban: Owning a Home No Longer Just a Dream
