Új, Amerika-barát libanoni nagykövet

Megkezdődött Marokkó és a Nyugat-Szahara elszakadásáért küzdő Polisszárió Front közötti tárgyalások második szakasza, tudhatjuk meg az as-Sark al-Avszat című napilapból. Az al-Dzsazíra hírműsorából pedig az derül ki, hogy a washingtoni kormányzat áll a libanoni nagykövet eltávolításának hátterében.

Kun Zsuzsanna
2007. 08. 10. 11:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

As-Sark al-Avszat:

Ma kezdődött Marokkó és a Polisszárió Front közötti tárgyalások második szakasza az ENSZ New York-i székházában.

A megbeszélések kezdete előtt egyik fél sem kívánta felfedni kártyáit, így nem tudni, milyen javaslatok megvitatására kerül majd sor. Annyi bizonyos csak, hogy az ENSZ különmegbízottja, aki a júniusi első forduló óta többször tárgyalt zárt ajtók mögött az érintett felekkel, egyelőre bizakodó.

Ennek oka lehet az is, hogy hivatalos források szerdán megerősítették: „a marokkói kormányzat a probléma gyökeréig kíván hatolni, hogy a megfelelő megoldást megtalálja.”

Az első forduló során a rabati vezetés részleges önrendelkezést ajánlott fel a nyugat-szaharai lakosságnak, ám a Polisszárió ezt elutasította, mondván, csak a teljes szuverenitást fogadják el.

Al-Dzsazíra

A Bush-vezetés elismerte, hogy ő szorgalmazta a washingtoni libanoni nagykövet lecserélését. Faríd Abíd azzal vívta ki az amerikai kormányzat rosszallását, hogy baráti kapcsolatot ápol Emil Lahud libanoni elnökkel.

Abídot, aki nyolc éven keresztül töltötte be posztját, még július végén helyezték át Tuniszba, és helyére Antonio Sadídot nevezték ki. Pontosabban csak nevezték volna, mert Lahud elnök nem volt hajlandó aláírni megbízólevelét.

A nemzetközi jog szerint így elvileg nem minősül nagykövetnek, tehát nem lehet a diplomáciai küldöttség vezetője sem, és nem képviselheti hazáját a hivatalos fórumokon. Mindezt figyelmen kívül hagyva, az amerikai külügyminiszter, Condoleeza Rice hivatalában fogadta Sadídot, mint Libanon felhatalmazott képviselőjét.

Rice asszony ezt mondta: „az a jó, ha Önt elfogadjuk mint Libanon demokratikus kormányának képviselőjét. Biztos vagyok abban, hogy szoros kapcsolat alakul ki a két állam között, mert az Egyesült Államok a szabad és szuverén kormányzattal rendelkező Libanon barátja akar lenni.”

A libanoni nagykövetség a továbbiakban nem kommentálta a történteket. A hivatalos közleményben az áll, hogy Sadíd „nagyköveti szintű küldött, és a protokoll szerint senki sem szólhat bele a munkájába.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.