Atomfegyvert Németországnak?

A Spiegel beszámol Nicolas Sarkozy meglepő ajánlatáról, miszerint Berlin társuljon be a francia atomütőerőbe. A Standard hosszú interjút készített Demszky Gáborral Budapest „legégetőbb problémájáról”, a Magyar Gárdáról. A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol arról, hogy a hazugságon kapott Günter Verheugen körül fogy a levegő.

2007. 09. 16. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali-liberális osztrák napilapban Manuela Honsig-Erlenburg Néhány tucat operettnáci címmel készített interjút Demszky Gáborral.

Demszky szerint a Fidesz megpróbálta a gárda megalakítását azzal is kisebbíteni, hogy még egy saját honi gárdát kívánt alapítani a hadseregen belül.
-A szocialista hadügyminiszter ezt eleinte támogatta, én azt hiszem ez hiba volt. Ha valaki azt hiszi, hogy a szélsőjobboldal militarizmusát korlátozni lehet egy visszafogott, jobboldali paramilitáris szervezettel, az hatalmasat téved – jelentette ki a főpolgármester. Véleménye szerint ezt tanítja a történelem, és ő is ezért harcolt a Munkásőrség feloszlatásáért.

Demszky szerint amíg Európában a konzervatív pártok kerülik a szélsőjobbot, addig a honi konzervatívok nem merik elvágni a szélsőjobboldalhoz fűződő szálakat, mert szavazatok ezreinek elvesztésétől tartanak. Úgy véli, hogy ez az oka annak, amiért a radikális és fasiszta mozgalmak öntudatosabbakká váltak és üzeneteik egyre több emberhez eljutnak.

Néhány tucat egyenruhás „operettnáci” inkább patetikus, mint fenyegető jelenség. Arról is vitatkozni kellene, mely pártok támogatják közvetlenül vagy közvetve a szélsőségeseket. Ebből az okból ajánlotta az SZDSZ a Fidesznek, hogy az önkormányzatokban támogatni fogja őket, amennyiben felmondják a Jobbikkal kötött koalícióikat.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Sarkozy atomfegyvert ajánlott Németországnak című cikkében ismerteti a francia elnök meglepő javaslatát.

Nicolas Sarkozy sajátos ajánlatot tett a berlini kormánynak. Az elnök felajánlotta Angela Merkellel (CDU) és a Frank-Walter Steinmeier (SPD) külügyminiszterrel folytatott beszélgetésében, hogy Németország bekapcsolódhat a francia atomfegyver-programba. A Spiegel információi szerint mindkét német politikus elutasította a javaslatot.

Sarkozy a hétfői mesebergi találkozó közös ebédjén tette javaslatát. Franciaország atomütőereje végül is a szomszédos országot is védi – érvelt az elnök, ezért a berlini kormánynak érdemes lenne végiggondolnia, hogy nem kíván-e részesülni az atomfegyver feletti döntési hatalomból. Steinmeier ellentmondott Sarkozynek, mivel Németországnak nem célja, hogy atomfegyvereket birtokoljon, ezért csatlakozott 1975-ben az atomsorompó szerződéshez. Merkel kifejezetten támogatta külügyminiszterét.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Berlin a nyilvánosság előtt hallgat című cikkében foglalkozik a bonyolódó Verheugen-üggyel.

A berlini kormány tartózkodik attól, hogy a nyilvánosság előtt értékelje Günther Verheugent az őt ért vádak ügyében. Katrin Fuchs, volt SPD Bundestag képviselő és a Verheugen család barátja nyilatkozatában cáfolta az uniós biztos korábbi állítását, miszerint a biztos és irodavezetője, Petra Erler között ez utóbbi 2006 áprilisi kinevezése előtt és azóta sem történt semmi, ami a barátságon túlment volna.

Ulrich Wilhelm kormányszóvivő pénteken kerülte a történtek kommentálását, az ügyben a bizottság illetékességére hivatkozott, illetve utalt a brüsszeli hivatal nyilatkozatára. A bizottság szóvivője kijelentette, hogy nem látja okát, hogy kételkedjen Verheugen világos és egyértelmű szavaiban. Ugyanakkor Berlinben azt is észlelik, hogy Brüsszelben csökken Verheugen támogatottsága az Európa Parlament (EP) képviselői, sőt a szocialista uniós biztosok között is.

Werner Langen, a CDU EP képviselőcsoport vezetője ezzel szemben úgy vélte, hogy José Manuel Barroso bizottsági elnöknek Fuchs asszony nyilatkozata után végre lépnie kell. (Fuchs a Bunte magazinnak nyilatkozva kijelentette, hogy a nős Verhuegen már régóta együtt jár Petra Erlerrel. Az előzményekről lásd a 2006. december 8-i sajtószemlét. Szerk.)
-Fuchs asszony nyilatkozata alapján az ügy új mélységei tárultak fel. Az ugyanis súlyos bizonyíték arra, hogy Verheugen állítása nem igaz – nyilatkozta Langen a lapnak.

A kereszténydemokrata politikus emlékezetett, hogy 1999-ben a Jacques Santer vezette bizottság etikai mulasztások miatt kényszerült lemondani, nem utolsó sorban azért, mert Edith Cresson, a francia szocialisták által nevezett biztos egy baráti fogorvos alkalmazása okán távozni kényszerült. Langen szerint most a Barroso-bizottságot a jelentős tekintélyvesztés fenyegeti az elhúzódó Verheugen-ügy miatt. Ez tovább nem hagyhatja annyiban az EP – nyilatkozta Langen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.