A dokumentum szerint a Fidesz-KDNP és az Összefogás Pécsért Egyesület véleménye szerint a városvezető szocialista-liberális koalíció politikáját megválasztásuktól fogva a döntési, felelősségi kompetenciák kisajátítása, a politikai érdekek előtérbe helyezése jellemzi, figyelmen kívül hagyva a választók akaratát. Az indítványozók nehezményezik, hogy politikai ellenfeleik „lépéseikkel az ellenzék képviselőit sokszor korlátozzák képviselői jogaik gyakorlásában”. Korlátozzák ellenőrzési lehetőségeiket és gyakran szakmailag megalapozatlan, rossz döntéseket hoznak.
Példaként hozzák fel, hogy a közgyűlés megalakulásakor a választói akaratot nem tükröző bizottsági és tanácsnoki struktúrát állítottak fel, több önkormányzati funkcióban színlelt kiválasztási eljárással nem elsősorban szakmai alkalmassági, hanem politikai kinevezések történtek. Az indokok között szerepelt, hogy több esetben lehetetlenné teszik az önkormányzati vagyongazdálkodás, az önkormányzati tulajdonú cégek ellenőrzését, a várost ugyanakkor adósságspirálba hajtják, ennek következményeit pedig a lakosságra hárítják.
Véleményük szerint ez a módszer „a legvadabb diktatúrákra jellemző, és demokratikus országban elfogadhatatlan.” Tasnádi Péter, Pécs szocialista polgármestere erre reagálva az MTI-nek azt mondta: az ellenzék felvetései nem megalapozottak. Hozzátette, az önfeloszláshoz minősített többségre lenne szükség. Mivel az MSZP-SZDSZ koalíciónak összesen 23 képviselője van a 41 tagú testületben, az indítvány várhatóan nem kapja meg az elfogadásához szükséges szavazatot, így a jelenlegi vezetés tovább dolgozhat Pécs fejlődése érdekében.
(mti)
Szentkirályi Alexandra: Amit látunk, az fájdalmas!
