Bűnügyi helyszínelés a Kutatók Éjszakáján

Bűnügyi „helyszínelés", régészeti kutatás és interaktív játék is várja az érdeklődőket a Kutatók Éjszakáján, szeptember 28-án az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE) – közölték a szervezők hétfőn az MTI-vel.

MNO
2007. 09. 24. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kutatók Éjszakájának célja, hogy az embereket közelebb vigye a tudományhoz, s növelje a tudományos karrier vonzerejét a fiatalok körében. Szeptember utolsó péntekén Európa-szerte 29 ország több mint 150 városában zajlanak hasonló szórakoztató-ismereterjesztő események – olvasható az ELTE összegzésében. Szeptember 28-án az érdeklődők különleges eseményekre számíthatnak a Magyar Tudományos Akadémia Mezőgazdasági Kutatóintézete, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Nyugat-Magyarországi Egyetem, a Széchenyi István Egyetem, az Eszterházy Károly Főiskola, a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Miskolci Egyetem és a Tempus Közalapítvány szervezésében. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen megrendezik a „Nyomozás, bíróság és börtön testközelből" elnevezésű programot, melynek keretében a látogatók részt vesznek „helyszínelésben", megismerkednek a hazugságvizsgálóval, az alkohol- és drogvizsgálat menetével, a bűnügyi akták és a vádirat összeállításával, s lesz bírósági tárgyalás is.

Az ELTE Kémiai Intézetében naplemente lesz fényes délben, s lombikba varázsolják a szentjánosbogár fényét, bemutatják a „részeges" gyertyát és az örökké szomjas kacsát, valamint megdobogtatják a „higany szívét". Az érdeklődők tájékozódhatnak a földrajzi helymeghatározó rendszer, a GPS gyakorlati alkalmazásáról, s kirándulást tehetnek a robotika világába. Megismerik, hogyan lehet egyszerű elemekből robotokat építeni, s miként kelthető életre a robot a viselkedéséért felelős vezérlőprogram elkészítésével. A Kutatók Éjszakáján megismerhető az élőlények kollektív mozgása pánikhelyzetben, s lesznek bemutatók is, amelyeken az érdeklődők megtudhatják, van-e személyisége a kutyának, s mire emlékeznek az ebek. A régészeti programban a közlemény szerint restaurálás és légi fényképezés szerepel, az Egyetemi Könyvtárban pedig kódexekkel és ősnyomtatványokkal ismerkedhetnek a látogatók. Lesz interaktív játék, madárdalkvíz, s szó arról is, hogyan jelennek meg a természeti katasztrófák a mozivásznon.
(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.