Buszoztatják a cigány gyerekeket

A cigányok által lakott városrészből a nyíregyházi önkormányzat szervezetten szállíttatja az iskolás korú romákat hat belvárosi iskolába, miután megszűnt a telepen az oktatás. A város szocialista polgármestere elmondta, hogy 110 tanár és tanító állása szűnt meg a megyeszékhelyen.

MNO
2007. 09. 04. 11:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszűnt a csak roma gyermekeket oktató, Huszár-telepi általános iskola Nyíregyházán, s az intézmény közel száz diákját hat belvárosi iskola fogadta be a most indult új tanévben – erősítette meg a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhely alpolgármestere kedden az önkormányzat sajtótájékoztatóján. A cigány gyermekeket a romák által lakott városrészből az önkormányzat szervezetten szállíttatja a befogadó iskolákba, ahol mentorok, a megszűnt iskola volt pedagógusai segítik a beilleszkedésüket, tanulásukat – mondta Nagy László. A helyhatósági vezető hozzátette: a befogadó iskolák tanárait a helyi főiskola segítségével továbbképzésen is felkészítették az esélyegyenlőségi és felzárkóztatási feladatokra.

A továbbképzést a többi nyíregyházi iskola pedagógusainak is megszervezik majd, hiszen szinte minden intézményben működik felzárkóztatási program a hátrányos helyzetű tanulóknak. Az alpolgármester szólt arról, hogy ugyancsak megszűnt a mandabokori általános iskola, ahonnan szintén iskolabusz viszi a gyerekeket két befogadó belvárosi oktatási intézménybe, s a szlovák nyelvi kisebbségi oktatási programon is részt vehet a 17, eddig összevont osztályokban tanuló kisdiák. Három további külterületi iskolát összevontak szintén belterületi intézményekkel, s tagiskolaként működnek tovább.

Csabai Lászlóné, Nyíregyháza polgármestere a sajtótájékoztatón megemlítette: a településen mintegy 4000 diák kap gyermekvédelmi támogatást az önkormányzattól. A tanév során 280 millió forintért a napi étkezésüket biztosítják, 60 millió forinttal pedig az érintettek tankönyvvásárlásához járultak hozzá. A pedagógusok elbocsátásokról elmondta, hogy 110 tanár és tanító állása szűnt meg a nyírségi nagyvárosban, 40 százalékuk nyugállományba vonult, míg az elhelyezkedési gondokkal küzdő 60 százalék tagjait különböző programokkal igyekeznek segíteni. A polgármester végül az oktatási intézmények fejlesztéséről beszélt. 2013-ig a nyíregyházi iskolák legalább felét szeretnék korszerűsíteni a meghirdetendő pályázati támogatásokkal.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.