Fischer: Ausztria független marad

Ausztria semlegességének fellazítása ellen emelte fel a szavát Heinz Fischer osztrák államfő, leszögezve, hogy az ország semleges státusa alkotmányjogi alapelv. Az elnök hétfő este nyilatkozott az ORF televízióban, miután a pártvonalakon átcsapva az utóbbi napokban újra fellángolt a vita arról, hogy enyhítsenek-e az 1955-ben született, az alpesi ország örökös semlegességét kimondó alkotmánytörvényen, netalán teljesen töröljék el azt.

MNO
2007. 09. 04. 8:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fischer az interjúban leszögezte: a leghatározottabban ellenzi az alapelv bármiféle módosítását, hiszen az része az alkotmánynak, amelyre hivatalba lépésekor ő maga is felesküdött.

A semlegesség lazításának, illetve feladásának megfontolását a nagykoalíciót alkotó néppárt (ÖVP) új arculatának kialakítására létrehozott egyik munkacsoport, az európai ügyekkel foglalkozó műhely vezetője, Christopher Drexler vetette fel. Voltak, akik mellé álltak, a politikusok többsége azonban – párthovatartozástól függetlenül – a változtatás ellen foglalt állást. A módosítást szorgalmazók fő érve: a semlegesség 1955-ös kinyilvánítása az akkori világpolitikai helyzetből következett, a hidegháború befejeződésével azonban megszűntek azok a kényszerítő okok is, amelyek szükségessé tették az alkotmánytörvény megszületését.

Hannes Swoboda, a nagykoalíciót alkotó másik párt, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) európai parlamenti képviselője a Der Standard című osztrák napilap keddi számában például kifejtette, hogy Ausztria valójában csak bizonyos megszorításokkal semleges, hiszen az Európai Unió tagországaként a közös külpolitikai és biztonságpolitikai célok megvalósításáért munkálkodik. Álláspontja érzékeltetésre feltette a kérdést: ha a koszovói tárgyalások esetleg végleg befulladnak, és felmerül annak igénye, hogy a humanitárius emberi katasztrófa megelőzésére EU-csapatokat küldjenek a térségbe, akár ENSZ-felhatalmazás nélkül is, vajon akkor maradhatna-e Ausztria semleges?

Hasonló érvet hozott fel Peter Pilz, a zöldek biztonságpolitikai szóvivője. Ő közös európai uniós hadsereg létrehozását és közös védelmi miniszteri tisztség megteremtését javasolta, hozzátéve: „Semlegességünket ezekre cserélnénk fel.” Norbert Darabos védelmi miniszter (SPÖ) kijelentette, hogy a maga részéről nyomatékosan ellenzi a semlegesség feladását, sőt kezdeményezi, hogy a védelmi doktrínából töröljék az előző kormány által beiktatott „NATO-belépési opciót.” Ursula Plassnik külügyminiszter (ÖVP) ugyancsak a módosítás ellen foglalt állást, hangoztatva, hogy Ausztria „nem az Egyesült Államok 51. tagállama, de nem is Oroszország fiókintézménye”.

A két pártvezető, Alfred Gusenbauer kancellár (SPÖ) és Wilhelm Molterer (ÖVP) alkancellár hatalmi szóval kívánt véget vetni a vitának – eddig nem sok sikerrel –, amikor közös álláspontként kinyilvánították: a koalíciós megállapodást tartják meghatározónak, márpedig abban sem a semlegesség megváltoztatása, sem a védelmi doktrínában megfogalmazott NATO-opció elhagyása nem szerepel.
(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.