Sólyom László köztársasági elnök szombaton a Nógrád megyei Cserhátsurányban nyitotta meg a 2007/2008-as tanévet. A köztársasági elnök a cserhátsurányi Tessedik Sámuel Körzeti Általános Iskolában tartott tanévnyitó ünnepségen úgy fogalmazott: ezt az iskolát néhány évvel ezelőtt még a bezárás fenyegette. Ma viszont a környék körzeti iskolája, amely vonzza az iskolásokat máshonnan is, és átlagon felüli oktatást kínál – tette hozzá. Az államfő kiemelte, hogy az iskolában nagyon jó a továbbtanulási arány, a felsőoktatásba 65 százaléknyi diák ment tovább. Mindeközben a tanulók egyharmada roma – jegyezte meg, majd folytatta: míg nem messze innen országos botrány kellett ahhoz, hogy harminc cigány gyerek egyáltalán járhasson iskolába, itt nincsenek elkülönített osztályok, és a cigánygyerekek is minden évben nyújtanak valamilyen kiemelkedő teljesítményt, akár a sportban, akár a továbbtanulásban.
„Azért jöttem, hogy elismerésemet fejezzem ki mindnyájuknak”, de ez az elismerés egyben minden kistelepülés küzdelmeinek is szól, és rájuk akarja irányítani az ország figyelmét – fogalmazott az államfő. Mint kiemelte, országjárása során mindenütt találkozik a kis falvak élni akarásával.
A köztársasági elnök szólt a csökkenő születésszámról is. Azt mondta: ha a születések száma továbbra is csökken, lehet egy ideig máshonnan, más falvakból idehozni a gyerekeket, de egy idő múlva itt is üresek maradnak a padok. Hangsúlyozta, nem szeretne belebocsátkozni a közoktatás súlyos helyzetébe, sem a családok súlyos terheibe. Éppen arra akarok rámutatni, hogy mindezek ellenére is sikerülhet megmenteni és felvirágoztatni egy iskolát – tette hozzá. Sólyom László úgy fogalmazott: e két község, Cserhátsurány és Herencsény felismerte, hogy az általános iskola mennyire meghatározza az emberek jövőjét. Ez az iskola képes a leginkább kiegyenlíteni a gyerekek otthonról hozott egyenlőtlen esélyeit, itt tanul meg a gyerek nemcsak írni, olvasni, számolni, hanem tanulni is – mondta.
Hozzátette: itt dől el, milyen esélyekkel lép tovább, akár felsőbb iskolába, akár azonnal a munkaerő piacra.
Sztancsik József, az általános iskola igazgatója köszöntőjében úgy fogalmazott: az iskola nemcsak az információátadás helye, hanem a nevelésé is. Mint kiemelte, a tanárok feladatuknak tartják, hogy az iskola vegyen részt a falu életében. Az igazgató hozzátette: a köztársasági elnök jelenléte lelkesítő üzenet az iskola számára.
(mti)
Büntetést követel az Air India katasztrófa egyik áldozatának édesapja + videó
