Ismeretlen fogalom az orvosi etika Guantánamón

Vasárnap letartóztatták az algériai Iszlám Front második emberét, Alí Balhádzsot - tudhatjuk meg a kuvaiti al-Vatan című napilapból. Nyílt levélben fordult 260 amerikai orvos a nyilvánossághoz, hogy felhívják a figyelmet arra, hogyan hágják át az orvosi etikai alapelveket a guantánamói katonai bázison - derül ki az al-Dzsazíra tudósításából.

Kun Zsuzsanna
2007. 09. 10. 11:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Al-Vatan

Vasárnap a biztonsági szolgálat emberei elfogták és ismeretlen helyre szállították az algériai Iszlám Front második emberét, Alí Balhádzsot. A letartóztatás hírét Balhádzs fivére jelentette be a sajtóban, és azt is hozzátette, hogy a hozzátartozókkal azóta nem közöltek semmit sem arról, hogy mi volt az őrizetbe vétel konkrét oka, sem arról, hogy testvérét jelenleg hol tartják fogva.
A nyilatkozatból az is kitűnik, hogy a háttérben valószínűleg a helyi sajtó nyomása húzódik meg. Történt ugyanis, hogy a múlt hónap végén elhunyt az algériai titkosszolgálat egyik vezetője, al-Umárí, aki a ’90-es évek elején az iszlamista fegyveres szervezetek elleni katonai akciókat vezette. A halálhírre reagálva Balhádzs az Arabijja televíziónak nyilatkozva annyit mondott, hogy al-Umárí egy „mészáros” volt.
Az algériai média ezen kijelentés okán hevesen kezdte támadni az Iszlám Front prominensét, és a hatóságokat arra szólították fel, hogy hathatósan lépjenek fel az ilyen, Balhádzshoz hasonló „terroristák” ellen. Erre a belügyminiszter ígéretet is tett.
Alí Balhádzsot július végén már letartóztatták egyszer, mégpedig azért, mert a törzsi területeken próbált utánajárni annak, hogy mi történt 20 éves fiával, aki 2006 októberében tűnt el Badzsájá megyében. Az utolsó hírek szerint Abd al-Qáhir egy rendőrségi rajtaütés során megsérült, és azóta nyoma veszett.
Balhádzsot akkor hamarosan szabadon bocsátották, de megtagadták tőle az információt gyermekének sorsáról.

Al-Dzsazíra

Nyílt levélben kíván tiltakozni 260 amerikai orvos az ellen, ahogy a guantánamói katonai bázison szolgáló orvosok rendszeresen megszegik az orvosi etika normáit.
A megfogalmazott vádak szerint erőszakkal, szó szerint megtömik azokat a foglyokat, akik éhségsztrájkot folytatnak, és gyakran előfordul, hogy meghamisítják az elhunytak halotti bizonyítványát is.
A petíció azzal vádolja az orvosi kamarákat, hogy szemet hunynak az ehhez hasonló kihágások felett, arra való hivatkozással, hogy nincs megfelelő jogkörük, vagy éppen nem találtak kellő bizonyítékot egy vizsgálat indítására.
A felhívást aláíró doktorok azért is tiltakoznak, mert a hatóságok tehetetlensége, és abban való összejátszásuk, hogy a bűnösöket megvédjék, aláássa a többi, munkáját elhivatottsággal és becsülettel végző katonai orvos szakmai tekintélyét is.
Nemrégiben már beszámoltunk hasonló esetről, amikor egy volt guantánamói fogoly, akit ártatlannak találtak és többéves fogság után szabadon bocsátottak, mesélt az általa átélt borzalmakról. A tábor orvosai ugyanis azt ígérték neki, hogy meggyógyítják a kezét megtámadó fertőzést, de mire felébredt az altatásból, azt találta, hogy minden ujját amputálták, amire nem kértek tőle előzetesen engedélyt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.