Al-Dszazíra.net
Az arab hírtelevízió internetes portáljának adott interjújában John Bogard, az ENSZ palesztin területeken működő emberi jogi kirendeltségének vezetője elfogultsággal vádolja Ban Ki Munt, és a főtitkár közvetlen munkatársait.
Bogard úgy látja, hogy amíg a nemzetközi szervezet különböző ügynökségei kifogástalanul, és objektíven végzik a munkájukat, addig a New York-i központ stratégiája nagyban függ az Egyesült Államok politikai akaratától.
Különösen érzékelhető ez az Izraellel szembeni elfogultság kérdésében. Bogard szerint az ENSZ, és a keretén belül működő négyes tanács (ENSZ, az USA, az Európai Unió, Oroszország) nem vesz tudomást azokról a feljegyzésekről, és határozatokról, amiket a Bogard felügyelete alatt működő kirendeltség készít arról, hogy az izraeliek hogyan hágják át az emberi jogokat a palesztin területeken.
Mindezt így foglalta össze: „A New York-i nemzetközi közösség nincs felkészülve arra, hogy megismerje az általam készített feljegyzéseket. Úgy gondolom, hogy a békefolyamat szervezésért az ENSZ-en belüli négyes tanács a felelős, de én úgy látom, hogy azok inkább nem vesznek tudomást a kihágásokról, és kerülik azt, hogy az emberi jogok palesztin területeken való folyamatos megsértése miatt elítéljék Izraelt.”
Al-Vatan
A kurdokon kívül senki nem örül az amerikai Kongresszus által kidolgozott, de nem kötelező érvényű határozatnak, mely szerint Irakot, mint majdani föderális államot három területre: egy síita, egy szunnita, és egy kurd tegységre kellene osztani.
A múlt szerdán nyilvánosságra hozott tervezet szerint, mely még a Bush-kormányzat tetszését sem nyerte el, a három részt egy központi kormányzat irányítaná, és a közös ügyek között az olajkincs kezelése, és a határőrizet szerepelne.
A javaslatot a kurdisztáni kormányzat kitörő örömmel fogadta. A külügyi kapcsolatok iraki parlamenten belüli felelőse, Falláh Musztafa úgy látja, hogy ez „megoldás lehetne az iraki válságra, miután a nemzeti érdekek már megbuktak.”
A különböző területek igazgatásáért felelős képviselője pedig úgy látja: „a döntés egybevág az iraki alkotmánnyal, a föderális megoldás ugyanis nem jelenti az ország szétdarabolását, sőt inkább garancia arra, hogy Irak egységes ország maradjon.” „Ez a helyes eszköz egy új Irak építéséhez, ahol a jogok, és kötelezettségek kivétel nélkül minden népcsoportra érvényesek.”