Löffler Tibor: A „náci” szimbólumokról

MNO
2007. 09. 03. 8:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Löffler Tibor: Bármennyire gyűlölik is a baloldalon a Horthy-korszakot, a két világháború közötti államszerkezet még inkább bizonysága annak, hogy a Szent Korona és a parlamentarizmus zökkenőmentesen kapcsolódhat egybe. Magyarország ebben az időszakban király nélküli királyság volt. A királyt helyettesítő kormányzó látta el az államfő funkcióját. Jogosítványai alapján Horthy Miklós akár elnök is lehetett volna, ha a tanácsdiktatúra bukása után nem állítják helyre a monarchikus államformát. Horthy kormányzósága inkább egy kvázi elnöki köztársaság volt, amelynek köze nem volt a monarchikus berendezkedéshez. A Szent Korona a de jure (formailag) monarchikus magyar állam és a de facto (ténylegesen) prezidenciális jellegű köztársaság egységének megőrzésében játszott fontos szerepet.
Izgalmas lenne végig gondolni, hogy mi lett volna, ha Magyarországot 1945-ben angol és amerikai csapatok szabadítják fel, a Szent Korona az országban marad, és a szuverén Magyarországon szerves politikai fejlődés megy végbe, hiszen 1946-ig, a köztársaság kikiáltásáig Magyarország egyébként is de jure (formailag) királyság volt. A korabeli Magyarország társadalmának és politikai elitcsoportjainak túlnyomó többsége mentálisan sokkal jobban kötődött az ezeréves magyar államisághoz és az azt (nem pedig a királyságot) szimbolizáló Szent Koronához, mint a negyven évig szovjetizált jelen társadalom és az ezeréves Magyarországtól elidegenedett most uralkodó elitek. Mely elitek persze szemérmesen hallgatnak arról, hogy Kun Bélának a Károlyi Mihály népköztársaságát felváltó rendszere de jure (formailag) köztársaság volt: tanácsköztársaság. A formai folytonosság mellett egyáltalán nem mellékes, hogy Kun Béláék kendőzetlenül fejezték ki az ezeréves Magyarország történelmének és államiságának a Károlyiékra is jellemző gyűlöletét, amikor vörös drapériával fedték le a Hősök terén álló szobrokat. A miniszterelnök pár éve azon volt, hogy rehabilitálják az önkényuralmi jelképnek nyilvánított vörös csillagot, nemrég meg azt találta mondani, hogy a magyar zsidókat Árpád-sávos zászlók alatt deportálták haláltáborokba. Nem mondott igazat. A nyilasok 1944. október 15-én kerültek hatalomra. Amikor Auschwitzba tartottak a vagonok, jóval a nyilas hatalomátvétel előtt, a magyar állam hivatalos szimbólumai közé a ma is állami jelképnek számító koronás címer és a piros-fehér-zöld trikolór tartozott. Kész csoda, hogy Gyurcsány nem exkuzált Merkel előtt amiatt, hogy ő egy olyan köztársaság miniszterelnöke, amelynek náci szimbólumai vannak…

(Magyar Nemzet, 2007. szeptember 3.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.