Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilapban T. Kistner és R. Honigstein, Vörös fokozatú riadó című cikkében ismerteti az UEFA nyomozását a már folyamatban lévő európai kupaszezon 15 mérkőzésének manipulációja miatt. Ezen gyanús mérkőzések közé tartozik a HSV csütörtöki Budapesti Honvéd elleni győzelme is. A Hamburger SV UEFA-kupa részvétele előre eldöntöttnek tűnt. Ázsiában, ahol a sportfogadás a legnagyobb forgalmat bonyolítja, a fogadók már a mérkőzés reggelén feltűnően jól informáltnak tűntek. A HSV-re, mely egyértelműen esélyesnek látszott kétgólos győzelmére is csak 1:1,9 arányban lehetett fogadni. Már ez az odsz is meglepően alacsony volt. A szakértők akkor kezdtek gyanakodni, amikor a délután folyamán egyre nagyobb összegekkel fogadtak a magyar csapat vereségére. A sípszó előtt a kvóta szabályosan összeomlott. A Hamburgnak immár több mint három góllal kellett győznie, hogy a fogadó egy eurójáért 1,85-t kapjon. Az úgynevezett „overs-ért”, azaz egy több mint kétgólos hamburgi győzelemért adott nyeremények is igen gyorsan a pincébe zuhantak. Egy valóban bizarr kvótamozgásról nyilatkozott egy londoni bennfentes, aki többször is felhívta az UEFA figyelmét a fogadási piac gyanús mozgásaira: „Tisztán sportszempontok alapján egy ilyen drasztikus változást már nem lehet megmagyarázni”.
Az UEFA kínos pontossággal figyeli az ilyen történéseket. A szervezet Nyonban, a Genfi-tó partján fekvő központjában különösen gyanúsnak tartják, ha nagy összegű fogadásokat kötnek egy folyamatosan csökkenő nyerési esélyeket kínáló mérkőzésre. „Ezek a tipikus esetek, amikor felfedezhető a pénzmosás – például akkor, ha még 1-1,05 kvótánál is nagyobb összegekkel fogadnak”, nyilatkozta egy UEFA funkcionárius.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Peter Martos, A MOL elad apró falatokat című cikkében foglalkozik a magyar olajipari cég ÖMV elleni stratégiájával. A MOL kibővítette ÖMV ellenes védelmi stratégiáját: A „Stratégiai szövetség” a CEZ a cseh áramellátó legfeljebb tízszázalékos MOL részesedésében éri el csúcspontját. Budapesten úgy gondolják, hogy további „fehér lovagok” tehermentesíthetik a MOL pozícióit. (Fehér lovagnak nevezik az ellenséges felvásárlás ellen küzdő cég segítségére siető vállalatot. Szerk.) Amióta az ÖMV 18,6 százalékosra emelte MOL részesedését, tömegesen vásárolják saját részvényeiket, hogy így akadályozzák az osztrák felvásárlási kísérletet. Eddig 36 százalékot vásároltak, s hogy a tíz százalékos előírást megkerülje, a részvénycsomagokat „baráti bankoknál”, úgy mint az OTP-nél parkoltatják. Csányi Sándor egyúttal a MOL felügyelő-bizottságának elnökhelyettese. Ezt a „kölcsönzést” azonban nem lehet a végtelenségig finanszírozni. Ezért kisebb részvénycsomagok stratégiai partnereknek történő eladása a következő logikus lépés. A CEZ részvényvásárlási mértékéről a felek a következő két hónapban egyeztetnek, a felső határ a szándéknyilatkozat szerint tíz százalék.
Balazs Orban: Running a State Requires Finesse
