Német terroristák lehallgatott öngyilkossága

A Spiegel beszámol Schröder szerelmi vallomássá váló moszkvai könyvbemutatójáról. A Focus beszámol egy ma bemutatásra kerülő dokumentumfilmről, mely a 30 évvel ezelőtti ún. „német ősz” előzményeit ismerteti.

2007. 09. 09. 14:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin A foglyokat öngyilkosságuk előtt lehallgatták? című cikkében ismerteti a most nyilvánosságra került lehallgatási jegyzőkönyveket.

Elképzelhető, hogy az államvédelem és a titkosszolgálatok lehallgatták a Vörös Hadsereg Frakció (RAF) stammheimi öngyilkossági kísérletét és azt nem akadályozták meg.

Erről a gyanúról tudósít az Észak-német Televízió vasárnap és hétfőn sugárzásra kerülő (RAF) című dokumentációja. A szerzők 30 évig titkosított dokumentumokra és szemtanúkra hivatkoznak.
Ezt a gyanút leginkább a baden-württembergi tartományi bűnügyi hivatal államvédelmi osztálynak bevetési naplóbejegyzései támogatják. A szerzők szerint a „Stammheim rendkívüli akciónak” nevezett lehallgatás azon az éjszakán is futott, amikor a RAF tagok végrehajtották öngyilkosságukat. 1977. október 18-án Andreas Baader és Jan-Carl Raspe a stuttgart-stammheimi börtönbe becsempészett pisztolyokkal agyonlőtték magukat, Gudrun Ensslin felakasztotta magát a börtöncellája ablakára.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Matthias Schepp és Simone Schlindwein Schröder orosz visszatérte tudósításában ismerteti az egykori kancellár moszkvai könyvbemutatóját.

Gerhard Schröder egykori kancellár Moszkvában ünnepelteti magát memoárjainak bemutatóján. A vendéglátóknak megvan minden oka, hogy elégedettek legyenek Schröder alakításával.

Gerhard Schröder Moszkvában hazai pályán védelmezte a hét éves kormányzati tevékenységét. Szombaton a kihalt orosz főváros legnagyobb könyvesboltja előtt hatalmas sorok kígyóznak. Dimitrij Medvegyev, miniszterelnök-helyettes, akit Putyin esetleges utódaként emlegetnek, írta Schröder emlékiratainak előszavát.

Orosz politikusok, politológusok és újságírók vitájában Schröder egykori kancellária minisztere és a jelenlegi külügyminisztere háta mögé bújt, aki Moszkva és Európa közeledését, a szorosabb gazdasági együttműködést propagálja. Schröder ténykedésében Willy Brandt, Helmut Schmidt keleti politikájának folytatását látja, miszerint Európát a hatalmas orosz kolosszus bekapcsolásával egy hatalmi pólussá tegye.

Éppen ezért bírálja Schröder az Egyesült Államok „értelmetlen bekerítési politikáját”, mely Csehország és Lengyelországban rakétavédelmi rendszert kíván felépíteni. Ez a rakétavédelem nem csak az Egyesült Államok és a két állam ügye, hanem az EU problémája, nyilatkozta Schröder. Ami a volt kancellár szerint magában hordozza a világméretű fegyverkezési verseny veszélyeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.