OÉT: Veressel vitáztak az adótörvény-tervezetekről

Szerény eredményt hozott az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) az adótörvény-tervezetekről tartott hétfői egyeztetése a munkáltatói oldalnak, a kormány talán megfontolja, hogy mégse vonják össze a különféle munkáltatói kisadókat, többek között a szakképzési és az innovációs járulékot – mondta a tárgyalás végén Rolek Ferenc, a munkáltatói oldal szóvivője.

MNO
2007. 09. 24. 14:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országos Érdekegyeztető Tanácsnak (OÉT) az adótörvény-tervezetekről tartott hétfői egyeztetésén a munkáltatói oldal kérése az volt, hogy inkább maradjon minden a jelenlegi formában.

Veres János pénzügyminiszter a munkaadói és szakszervezeti javaslatokra válaszolva elmondta: csak olyan kéréseket teljesíthetnek, amelyek nem csökkentik a költségvetés bevételét, illetve nem növelik annak kiadásait.

Így többek között nem vállalható, hogy szakszervezeti igényre változzanak a személyi jövedelemadó adósávjai, és az a munkáltatói kérés se teljesíthető, hogy bizonyos foglalkoztatási többletfeladatok teljesítése esetén 50 millió forintig 16 százalékról 10 százalékra csökkenjen a társasági adó.

Ez utóbbi javaslatot – mivel a munkanélküliek, pályakezdők nagyobb arányú foglalkoztatását jelentené – a szakszervezetek is erőteljesen támogatták.

Veres János a társasági adó csökkentésére vonatkozó indítvánnyal kapcsolatban elmondta: ez csak úgy lenne teljesíthető, ha más munkáltatói többletterheket kompenzálna.

Vita alakult ki Veres János és Rolek Ferenc között abban, hogy a hitelintézeti céltartalékok megadóztatása mennyiben nehezíti majd a vállalkozások hitelfelvételét. Rolek Ferenc ugyanis a munkáltatói oldal részéről azt kérte, hogy a kormány ne vezesse be ezt a változást. A pénzügyminiszter szerint a hitelintézetek hitelnyújtási kedvét mindez nem befolyásolja.

Rolek Ferenc hangsúlyozta: lehet, hogy a hiteleket ugyanúgy kínálják majd, mint eddig, de nem mindegy, milyen áron. A magasabb árak miatt a cégek viszont kevésbé tudják majd igénybe venni a hiteleket, és ez visszaveti a fejlesztéseiket.

A pénzügyminiszter a munkáltatók kisadók összevonására vonatkozó véleményére reagálva elmondta: ez szükséges ahhoz, hogy a kormány teljesítse a vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentésére vállaltakat.

Rolek Ferenc határozottan kijelentette: ilyen módon inkább nem tartanak igényt az adminisztrációcsökkentésre. Sokkal fontosabb számukra, hogy például legalább a korábbi színvonalon maradhasson a vállalatoknál a szakképzés, a források helybeni felhasználása.

Rolek Ferenc javasolta azt is, hogy már most tegyék közzé: a 4 százalékos társasági többletadót, azaz különadót mikorra vagy milyen költségvetési hiánycél elérésekor kívánják megszüntetni.

A munkáltatói oldal szerette volna elérni azt is, hogy a természetbeni juttatásoknál a kormány vonja vissza a 400 ezer forintos felső határt, mert az egyes juttatások eleve felső korlátosak. Mint Rolek Ferenc mondta: ez a javaslatuk nem változtat a költségvetés helyzetén.

Javaslatot tettek még a kiküldetési díj adómentes részére, arra, hogy a munkáltatói nyugdíjjáruléknál is állapítsanak meg plafont, valamint a vállalati üdülőknél ne kelljen luxusadót fizetni.

Rolek Ferenc kifogásolta, hogy az adóhatósági bírságot 200 ezer forintról 500 ezer forintra kívánják emelni, miközben nem különbözetik meg a szándékos adócsalást az adózási adminisztráció közben előforduló, nem szándékos hibáktól.

Ez utóbbi kérésnél Tátrai Miklós, a Pénzügyminisztérium államtitkára úgy fogalmazott: „megértették az igényt". Arra viszont nem utalt, hogy ez a kérés miként is teljesíthető.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.