Zuschlag János szocialista politikust szerdán őrizetbe vették, miután a Kecskeméti Városi Ügyészségen kihallgatáson jelent meg – közölte Kopasz Zsolt városi vezető ügyész. „Ma Zuschlag János folytatólagos gyanúsítotti kihallgatására került sor, ahol közölték vele, hogy a terhére rótt bűncselekmény bűnszervezetben elkövetettnek minősül" – mondta az ügyész. (Ennek büntetési tétele 5-20 évig terjed.) Hozzátette: a körülmények mérlegelése után Zuschlag Jánost őrizetbe vették.
Kopasz közölte: a szökés és elrejtőzés, illetőleg a büntetőeljárás meghiúsításának veszélye okából került sor az őrizetbe vételre.
Befolyásolni próbálta az ügy tanúit?
Szabó Ferenc, a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség főügyészhelyettese az MTI kérdésére elmondta, hogy a nyomozást a megyei főügyészség folytatja. „A vádhatóság indítványozni fogja Zuschlag János előzetes letartóztatását, melyről a nyomozási bíró dönt 72 órán belül" – fűzte hozzá a főügyészhelyettes. Szabó az Indexnek azt mondta, Zuschlagot azért kellett őrizetbe venni, mert adatok merültek fel arra, hogy megpróbálta befolyásolni az ügy tanúit. Másrészt a 20 éves büntetési tétel már a szökés veszélyét is felerősíti, jelentette ki Szabó. Az ügynek egyébként van már egy szökésben lévő gyanúsítottja, Zuschlag korábbi titkára, Lados István ellen nemzetközi körözést rendeltek el, miután a lakásában lefolytatott házkutatás során egy engedély nélkül tartott pisztoly is előkerült.
Ellentmondó MSZP-s nyilatkozatok
Márfai Péter, az MSZP Bács-Kiskun Megyei Területi Szövetségének elnöke kijelentette: „Zuschlag János hónapokkal ezelőtt MTI-közleményben bejelentette, hogy mindennemű politikai tevékenységét felfüggeszti". Márfai Péter hozzátette: „folyamatban van az ő párttisztségeinek részben a megszűnése, részben pedig az abból való visszalépése, illetve a párttagságának a felfüggesztése". Az elnök kijelentette, hogy az ügyről a megyei elnökség pénteken tárgyal. Ezzel szemben Simon Gábor, a párt választmányának elnöke úgy fogalmazott szerdán: „Ha a vizsgálatnak meglesz az eredménye, akkor az MSZP pontosan tudni fogja, mi a szervezeti, erkölcsi kötelessége."
Fontos, hogy kiderüljön az igazság – ezt pedig Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, szocialista pártelnök mondta, amikor azt kérdezték tőle: mi a véleménye Zuschlag János őrizetbe vételéről. A kormányfő ennél többet nem akart mondani.
Nem foglal állást Zuschlag pártja
Az MSZP nem akarja állásfoglalásával vagy véleményével befolyásolni az igazságszolgáltatást a Zuschlag-ügy kapcsán. Simon szerdán, budapesti sajtótájékoztatóján kijelentette: ha a politikusok véleményt mondanának, ha minősítenék a helyzetet, akkor nem segítenének, hanem ártanának az igazságszolgáltatásnak.
Megtagadta, hogy valljon Gyurcsányról?
Az Index információi szerint az ügyészség az ifjúsági tárca vezetőiről kérdezte Zuschlagot, ő azonban nem akart vallomást tenni arról, hogy a minisztérium irányítóinak milyen szerepe volt a pártközeli ifjúsági szervezetek 60 milliós törvénytelen támogatásában. Mint ismert, a kérdéses időszakban a minisztériumot Gyurcsány Ferenc vezette, közigazgatási államtitkára pedig Szilvási György volt, aki most a polgári titkosszolgálatokért felelős tárca nélküli miniszter.
A nyomozás egy rutinvizsgálat után indult, melynek következményeként 2005-ben a Kiskunhalasi Városi Ügyészség indított vizsgálatot számviteli fegyelem megsértésének alapos gyanúja miatt több alapítvány és egyesület pályázatokon nyert pénzeinek felhasználása miatt. A nyomozás során kiderült, a vizsgált egyesületek és alapítványok mintegy 50 millió forint pályázaton nyert pénz „rendeltetésszerű használatával" nem tudnak elszámolni. Zuschlag, aki a nyomozás eddigi adatai szerint egyértelműen gyanúsítható azzal, hogy utasításokat adott az érintett egyesületek és alapítványok munkatársainak, jelenleg az MSZP Bács-Kiskun Megyei Területi Szövetségének ügyvezető elnöke, a megyei közgyűlés tagja, a szocialista párt kiskunhalasi szervezetének elnöke.
Zuschlag János mellett a gyanúsítottak között van Katus Ferenc, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés szocialista frakciójának tagja, Kullai Tamás, aki az előző ciklusban Kecskeméten volt MSZP-s önkormányzati képviselő, a szökésben lévő Lados István, Zuschlag korábbi személyi titkára, aki ellen nemzetközi körözés van érvényben, valamint Krausz Csaba újbudai önkormányzati képviselő és Marsovszky Balázs, a Fiatal Baloldal (FiB) fővárosi elnöke is.
Ismert: a Magyar Nemzet korábban megírta, az ügyészség meghallgatta Ocsovai Tamást, az ifjúsági tárca volt helyettes államtitkárát is, aki részletes vallomásban tárta fel a nyomozóknak, milyen egyeztetések zajlottak a minisztériumban a pályázati döntések meghozatala előtt. Ocsovai az egyeztetők közé sorolta Ujhelyi Istvánt, Mesterházy Attilát és Arató Gergelyt is. Az ügyészég az ügyben már meghallgatta Ujhelyit, Aratót és Baja Ferencet, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkárát, a Táncsics Mihály Alapítvány kuratóriumi elnökét is.
Varga: Mintha a láthatáron egy újabb Tocsik-ügyet látnánk
"Mintha a láthatáron egy újabb Tocsik-ügyet látnánk. Az újabb ügy szálai teljesen világosan Gyurcsány Ferenc dolgozószobájáig vezetnek" – fogalmazott az ügy kapcsán Varga Mihály újságírói kérdésre, egy szerdai sajtótájékoztatón.
A Fidesz alelnöke is emlékeztetett Ocsovai Tamásnak az ügyben tett tanúvallomására. Varga Mihály azt mondta, a Fidesz számára egy a fontos: bármilyen magas rangú szocialista politikus is van ebben az ügyben, teljes és alapos kivizsgálás legyen. "Akármelyik szocialista politikus felelősségét kell megállapítani, a vizsgálat terjedjen ki minden érintett személyre. Tárják fel ennek az ügynek minden szálát" – közölte a fideszes politikus.
(MTI, MNO, Index, mkogy.hu)
Szerdán este derül ki, kit vettek fel egyetemre
