Őrizetbe vették Zuschlag Jánost

Őrizetbe vették szerdán Zuschlag Jánost, az MSZP Bács-Kiskun Megyei Területi Szövetségének ügyvezető elnökét. A Kecskeméti Városi Ügyészségen mai kihallgatásán közölték vele, hogy a terhére rótt bűncselekmény bűnszervezetben elkövetettnek minősül. Ennek büntetési tétele 5-20 évig terjed. Zuschlagot az ifjúsági tárca egykori vezetőiről kérdezték, de nem kívánt vallomást tenni. Varga Mihály a Fidesz alelnöke az ügy kapcsán elmondta: "Mintha a láthatáron egy újabb Tocsik-ügyet látnánk."• Zuschlag-ügy: az MSZP rejtegeti Ujhelyit? • SZDSZ Új Generáció: a Zuschlag-ügy bűnösei örökre távozzanak a közéletből

MNO-összefoglaló
2007. 09. 19. 14:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zuschlag János szocialista politikust szerdán őrizetbe vették, miután a Kecskeméti Városi Ügyészségen kihallgatáson jelent meg – közölte Kopasz Zsolt városi vezető ügyész. „Ma Zuschlag János folytatólagos gyanúsítotti kihallgatására került sor, ahol közölték vele, hogy a terhére rótt bűncselekmény bűnszervezetben elkövetettnek minősül" – mondta az ügyész. (Ennek büntetési tétele 5-20 évig terjed.) Hozzátette: a körülmények mérlegelése után Zuschlag Jánost őrizetbe vették.

Kopasz közölte: a szökés és elrejtőzés, illetőleg a büntetőeljárás meghiúsításának veszélye okából került sor az őrizetbe vételre.

Befolyásolni próbálta az ügy tanúit?

Szabó Ferenc, a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség főügyészhelyettese az MTI kérdésére elmondta, hogy a nyomozást a megyei főügyészség folytatja. „A vádhatóság indítványozni fogja Zuschlag János előzetes letartóztatását, melyről a nyomozási bíró dönt 72 órán belül" – fűzte hozzá a főügyészhelyettes. Szabó az Indexnek azt mondta, Zuschlagot azért kellett őrizetbe venni, mert adatok merültek fel arra, hogy megpróbálta befolyásolni az ügy tanúit. Másrészt a 20 éves büntetési tétel már a szökés veszélyét is felerősíti, jelentette ki Szabó. Az ügynek egyébként van már egy szökésben lévő gyanúsítottja, Zuschlag korábbi titkára, Lados István ellen nemzetközi körözést rendeltek el, miután a lakásában lefolytatott házkutatás során egy engedély nélkül tartott pisztoly is előkerült.

Ellentmondó MSZP-s nyilatkozatok

Márfai Péter, az MSZP Bács-Kiskun Megyei Területi Szövetségének elnöke kijelentette: „Zuschlag János hónapokkal ezelőtt MTI-közleményben bejelentette, hogy mindennemű politikai tevékenységét felfüggeszti". Márfai Péter hozzátette: „folyamatban van az ő párttisztségeinek részben a megszűnése, részben pedig az abból való visszalépése, illetve a párttagságának a felfüggesztése". Az elnök kijelentette, hogy az ügyről a megyei elnökség pénteken tárgyal. Ezzel szemben Simon Gábor, a párt választmányának elnöke úgy fogalmazott szerdán: „Ha a vizsgálatnak meglesz az eredménye, akkor az MSZP pontosan tudni fogja, mi a szervezeti, erkölcsi kötelessége."

Fontos, hogy kiderüljön az igazság – ezt pedig Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, szocialista pártelnök mondta, amikor azt kérdezték tőle: mi a véleménye Zuschlag János őrizetbe vételéről. A kormányfő ennél többet nem akart mondani.

Nem foglal állást Zuschlag pártja

Az MSZP nem akarja állásfoglalásával vagy véleményével befolyásolni az igazságszolgáltatást a Zuschlag-ügy kapcsán. Simon szerdán, budapesti sajtótájékoztatóján kijelentette: ha a politikusok véleményt mondanának, ha minősítenék a helyzetet, akkor nem segítenének, hanem ártanának az igazságszolgáltatásnak.

Megtagadta, hogy valljon Gyurcsányról?

Az Index információi szerint az ügyészség az ifjúsági tárca vezetőiről kérdezte Zuschlagot, ő azonban nem akart vallomást tenni arról, hogy a minisztérium irányítóinak milyen szerepe volt a pártközeli ifjúsági szervezetek 60 milliós törvénytelen támogatásában. Mint ismert, a kérdéses időszakban a minisztériumot Gyurcsány Ferenc vezette, közigazgatási államtitkára pedig Szilvási György volt, aki most a polgári titkosszolgálatokért felelős tárca nélküli miniszter.

A nyomozás egy rutinvizsgálat után indult, melynek következményeként 2005-ben a Kiskunhalasi Városi Ügyészség indított vizsgálatot számviteli fegyelem megsértésének alapos gyanúja miatt több alapítvány és egyesület pályázatokon nyert pénzeinek felhasználása miatt. A nyomozás során kiderült, a vizsgált egyesületek és alapítványok mintegy 50 millió forint pályázaton nyert pénz „rendeltetésszerű használatával" nem tudnak elszámolni. Zuschlag, aki a nyomozás eddigi adatai szerint egyértelműen gyanúsítható azzal, hogy utasításokat adott az érintett egyesületek és alapítványok munkatársainak, jelenleg az MSZP Bács-Kiskun Megyei Területi Szövetségének ügyvezető elnöke, a megyei közgyűlés tagja, a szocialista párt kiskunhalasi szervezetének elnöke.

Zuschlag János mellett a gyanúsítottak között van Katus Ferenc, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés szocialista frakciójának tagja, Kullai Tamás, aki az előző ciklusban Kecskeméten volt MSZP-s önkormányzati képviselő, a szökésben lévő Lados István, Zuschlag korábbi személyi titkára, aki ellen nemzetközi körözés van érvényben, valamint Krausz Csaba újbudai önkormányzati képviselő és Marsovszky Balázs, a Fiatal Baloldal (FiB) fővárosi elnöke is.

Ismert: a Magyar Nemzet korábban megírta, az ügyészség meghallgatta Ocsovai Tamást, az ifjúsági tárca volt helyettes államtitkárát is, aki részletes vallomásban tárta fel a nyomozóknak, milyen egyeztetések zajlottak a minisztériumban a pályázati döntések meghozatala előtt. Ocsovai az egyeztetők közé sorolta Ujhelyi Istvánt, Mesterházy Attilát és Arató Gergelyt is. Az ügyészég az ügyben már meghallgatta Ujhelyit, Aratót és Baja Ferencet, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkárát, a Táncsics Mihály Alapítvány kuratóriumi elnökét is.

Varga: Mintha a láthatáron egy újabb Tocsik-ügyet látnánk

"Mintha a láthatáron egy újabb Tocsik-ügyet látnánk. Az újabb ügy szálai teljesen világosan Gyurcsány Ferenc dolgozószobájáig vezetnek" – fogalmazott az ügy kapcsán Varga Mihály újságírói kérdésre, egy szerdai sajtótájékoztatón.

A Fidesz alelnöke is emlékeztetett Ocsovai Tamásnak az ügyben tett tanúvallomására. Varga Mihály azt mondta, a Fidesz számára egy a fontos: bármilyen magas rangú szocialista politikus is van ebben az ügyben, teljes és alapos kivizsgálás legyen. "Akármelyik szocialista politikus felelősségét kell megállapítani, a vizsgálat terjedjen ki minden érintett személyre. Tárják fel ennek az ügynek minden szálát" – közölte a fideszes politikus.

(MTI, MNO, Index, mkogy.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.