Wiener Zeitung (wienerzeitung.at)
A bécsi napilap Osztrák nagygazdák keleten címmel foglalkozik a magukat Magyarországon és a Bánátban betegre kereső mezőgazdasági befektetőkkel.
Számos osztrák gazdálkodó nagystílűen tevékenykedik Magyarországon és Romániában. Ez derült ki Josef Stockingernek (ÖVP), a felső-ausztriai tartományi gyűlés tagjának többnapos tanulmányútjából. A két említett országban több száztól több tízezer hektárig gazdálkodnak, amit megkönnyített a két ország uniós tagsága.
Temesvár környékén a stájerországi Feldbachból származó Berdau család tevékenykedik, 2001 óta mintegy 27 000 hektárt vásároltak, illetve bérelnek. Az istállókban 2500 marhát, 800 bivalyt és 8000 kecskét tartanak a tejéért és a húsáért, 300 kecskét csak a húsáért. A marhákat Felső-Ausztriában vásárolják, a tej minőségét az üzem költségén ugyanott végzik. A felső-ausztriai állattenyésztési tejesítményminősítő intézet munkatársai hathetente repülnek Temesvárra.
Egy másik példa Karl Steinparz (ÖVP), az egykori wolferni polgármester, aki családjával 1992 óta Taszáron gazdálkodik. Ő és fia immár 800 hektáron termeszt kukoricát, búzát, repcét, cukorrépát. Az utóbbit a szintén osztrák kézben lévő kaposvári Agrana cukorgyárba szállítják. Számos felvásárlója, illetve beszállítója – Steyr-traktorok, mezőgazdasági gépek, műtrágya és növényvédő szerek gyártója –, miként a biztosítója is Ausztriából származik.
Stockinger utalt arra, hogy a gazdák EU-bővítéssel kapcsolatos félelmei, miszerint az új tagállamok lenyomják a régieket, alaptalannak bizonyultak.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilapban Robert Roßmann Szocialista munkalátogatás című cikkében foglalkozik Oskar Lafontaine, a Baloldali Párt Bundestag-frakcióvezetőjének kubai útjával.
Jobban tette volna Lafontaine, ha lemondott volna erről az útról. Alig három napig tartózkodott Kubában – egy rövid szocialista „munkalátogatáson“ minden jelentősebb publicisztikai kíséret nélkül –, ennek ellenére a rövid karibi látogatás hatalmas felháborodást okozott. „Szemtelen és az emberi jogok elleni” lépés volt Lafontaine utazása, vélekedett a CDU/CSU. A Saar-vidéki politikus „kommunista diktátoroknak udvarol” és „bűnösen” elárulta a demokratikus alapelveket. „Botrányosnak” nevezték az utat a liberálisok, és szintén nem fogták vissza bírálatukat a zöldek sem.
Lafontaine az útja során meglepően meleg szavakkal nyilatkozott a vegetáló Kubáról. „A gazdaság láthatóan jól fejlődik”, nyilatkozta a Junge Welt nevű baloldali lapocskának. A kilencvenes évek visszaesését már kiheverte. Lafontaine szerint azért utazott a karibi szigetvilágba, mert „érdekli a szocializmus XXI. századi fejlődése”. Ezentúl pártjának nagy része „súlyt fektet a kiváló együttműködésre Kubával”. A németországi politikai versenytársak ezzel szemben „az emberi jogokat fontoskodóan eszköznek használják”, hogy a Baloldali Pártot lejárassák, vélekedett Lafontaine.
Die Presse (DiePresse.com)
A konzervatív osztrák lap Kdolsky magánéletére nem kíváncsiak címmel ismerteti a bécsi kormánytagok népszerűségi listáját, melyből kiderül: a választók nem értékelik a színpadias önvallomásokat.
Andrea Kdolsky (ÖVP) egészségügyi miniszter megítélése jelentősen romlott. Magánéleti kitárulkozása miatt messze az amúgy népszerűtlen Norbert Darabos (SPÖ) mögé zuhant.
Andrea Kdolsky válásáról, új szerelméről tartott részletes önvallomása nem nyerte el az osztrákok többségének tetszését. A Gallup Intézet közvélemény-kutatása szerint 20 százalékkal csökkent a támogatottsága, mindössze a válaszadók 22 százaléka támogatja, s ezzel az eredménnyel minden kormánytagnál népszerűtlenebb.
Kiderült, hogy mi okozta a raktártüzet a Soroksári úton