Pokorni: 12 ezer pedagógus bérét vette el a kormány

A Fidesz elfogadhatatlannak tartja, hogy a kormány mintegy 30 milliárd forintot vont el az óvodáktól és az iskoláktól. Pokorni Zoltán szerint a koalíció indoklása, amely szerint csökken a gyermekszám, nem fogadható el. Az elvonás miatt 21 ezer forinttal csökkent az egy gyermek nevelésére fordítható összeg, amely 12 ezer pedagógus éves bérének felel meg.

MNO
2007. 09. 02. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az oktatási intézmények feladatai növekedtek az utóbbi években, ezért a Fidesz számára elfogadhatatlan, hogy a kormány mintegy 30 milliárd forintot vont el az idei tanévben az óvodáktól, iskoláktól – mondta a Fidesz alelnöke vasárnap Budapesten. A kormány 30 milliárdos elvonása azt jelenti, hogy átlagosan 21 ezer forinttal csökkent minden iskolás, óvodás taníttatásának, nevelésének támogatása, illetve ez az összeg 12 ezer pedagógus éves fizetésének felel meg – közölte Pokorni Zoltán sajtótájékoztatón.

A politikus hangoztatta: ugyan tény a kormány indoklása, a gyermekszámcsökkenés, ám ez több ok miatt sem fogadható el. A Fidesz alelnöke az okok között említette, hogy az utóbbi években bővültek az iskolák feladatai. Példaként a kábítószer-ellenes munkát, a társadalom növekvő feszültségeit, differenciálódását említette, amelyek enyhítésében az iskoláknak, a pedagógusoknak fontos szerepe van. Azért is elfogadhatatlan a Fidesz számára a pénzkivonás, hiszen a fiatalok ma már hosszabb ideig – legalább 18 éves korukig, de van, hogy 19-20 éves korukig – tanulnak, mint korábban- közölte a Fidesz alelnöke.

Pokorni emlékeztetett az Állami Számvevőszék jelentésére is, amely – mint mondta – kimondja: az iskolabezárásokért a pénzkivonás és nem a gyermekszámcsökkenés a felelős. A Fidesz alelnöke közölte: a megszorításoknak a mostani kormányintézkedésekkel nincs vége, hiszen a költségvetési törvény indoklása szerint a kormány 2010-ig összesen 160 milliárd forinttal csökkentené a legnagyobb iskolafenntartók támogatását.

Egyre súlyosabb a kistelepülések helyzete

A kistelepülések helyzetét értékelve a Fidesz alelnöke azt mondta: helyzetüket súlyosbítja, hogy szeptembertől megszűnt több kiegészítő normatíva, amelyek egy része ugyan beépül a kistérségi támogatási keretbe, de ehhez a települések egy része nem tud hozzáférni. A politikus szerint mindez szélsőséges esetben azt is jelentheti, hogy egy intézmény a korábbi támogatásnál 100 ezer forinttal is kevesebb pénzt kap egy diák után, ami az adott intézmény megszűnését jelentheti. A szakképzéssel kapcsolatban Pokorni Zoltán úgy vélekedett: e területen „kényszerintegrációnak” lehetünk tanúi, aminek eredményeképpen a leghátrányosabb helyzetű családok gyermekei nem kapják meg a számukra fontos személyre szabott gondoskodást.

Közölte: a normatívaváltozás mérlege – bár van példa a támogatás növelésére is – e területen is csökkenést mutat. A pedagógusok óraszámának növelésével kapcsolatban Pokorni Zoltán közölte: tíz százalékkal az Orbán-kormány is emelte a pedagógusok óraszámát éppen az ő minisztersége idején. „Ezt nem a szaktantárgyakkal kellett lefedni, hanem olyan feladatokat kellett ellátni (....) ami szerintem fontos” – fogalmazott. Hozzátette: a két pluszóra feladata a tehetséggondozás, a szülőkkel való kapcsolattartás, az iskola minőségének javítása volt.
(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.