Az ország, a nemzet jövőjének kulcsa az esélyegyenlőség megteremtésében és a modernizációban rejlik – jelentette ki az Országgyűlés elnöke avatóbeszédében. Úgy vélte: meg kell találni a megoldást arra, miként tudunk valamennyi gyermek számára olyan lehetőségeket biztosítani, hogy mindannyian ugyanolyan eséllyel kezdhessék a „nagybetűs életet”. Fontos, hogy a kistelepüléseken, nehezen megközelíthető helyeken élő diákok is modern infrastruktúrát, taneszközöket használhassanak, és megszerezhessék azt a tudást, mely segít eligazodni, boldogulni a világban – fogalmazott a házelnök.
Szili Katalin utalt rá: ma Magyarországon hét-nyolcszoros is lehet a különbség a gyerekek esélyei között attól függően, hogy hol laknak, milyen iskolába járnak és milyen családban élnek. Hozzátette, ehhez tartozik, hogy felmérések szerint a hazai iskolák harminc százaléka teljes átépítésre, ötvenöt százaléka felújításra szorul. A politikusok feladata minden hátteret megteremteni ezen intézmények rekonstrukciójához – hangoztatta. Kitért rá, hogy a kormányzat az elmúlt három évben tizenöt milliárd forintot, a következő négy évben pedig nyolcvanöt milliárdot ad ezen feladatok elvégzéséhez. Szili Katalin a pedagógusokról szólva megjegyezte: számukra is biztosítani kell a kiszámítható életpályát, hiszen ők azok, akik a boldoguláshoz szükséges tudást átadják az újabb generációknak.
A szocialista politikus az ünnepség végén iskolakezdési támogatást adott át több rászoruló baranyai diáknak. A mintegy kétszázezer forintos segítség Szili Katalin és a megyei nőtagozat adománya.
(mti)
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
