Szórendőrséget a templomokba?

A Die Presse beszámol Wolfgang Schüssel adócsökkentési javaslatáról. A Die Welt ismerteti a kölni érsek politikailag nem éppen korrekt szavai kapcsán kirobbant vitát.

2007. 09. 19. 7:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com) A konzervatív osztrák napilap Az ÖVP egykulcsos adót kíván minden vállalkozás esetében című cikkében ismerteti a néppárt javaslatát. A közepes és kisvállalkozásoknak a jövőben 25 százalékos adót kell fizetnie – ismertette az Osztrák Néppárt elképzelését Wolfgang Schüssel, az ÖVP nemzetgyűlési frakcióvezetője. Mint a volt kancellár és frakcióvezető kijelentette: az egykulcsos adó „fair és logikus” megoldás lenne. Jelenleg a 25 százalékos, alacsonyabb adókulcs csak a nagyobb vállalkozások számára érvényes. Az ÖVP szeretne további könnyítéseket is elérni a gazdaság számára, a kis- és közepes vállalkozásokat az adóreform haszonélvezőivé tenni. Schüssel javaslata azt jelentené, hogy ezután nekik is csak 25 százalék adót kellene fizetniük. Eddig a legtöbb kisvállalkozó a jövedelemadó kategóriába esett és ebben a csoportban – a munkavállalókhoz hasonlóan – lépcsőzetesen növekvően akár 50 százalék adóval sújtották őket. Werner Amon, az Osztrák Munkavállalók Szövetsége (ÖAAB) – az ÖVP-hez közel álló érdekvédelmi szervezet – szerk. – főtitkára és a néppárt szociálpolitikai szakértője egy egységes adókulcsot is el tud képzelni. Amon Schüssel javaslatával kapcsolatban kijelentette: egy ilyen egykulcsos adónak minden munkavállalóra is érvényesnek kellene lennie. Die Welt (welt.de) A konzervatív német napilapban Paul Badde Egy bíboros a szórendőrség célkeresztjében című cikkében ismerteti az úgynevezett Meisner-ügyet. „Ahol elválik a kultúra a kultusztól, az Isten tiszteletétől, ott a kultusz rítusokba merevedik és a kultúra elkorcsosul.” Joachim Meisner bíboros-érsek mondta e szavakat a kölni egyházmegyei múzeum felavatásakor – szabad volt ezt neki? Meisner védelmében a következők mondhatók el. Egyrészt a kölni érsek nem Németország kancellárja. Nem lehet kétséges: egy püspök beszélhet másként, mint egy politikus (még akkor is, ha gyakran szerepet cserélnek). Másrészt: nem szabad, hogy olyan szavak, mint erő, öröm, hit, szépség, sokk, teremtés vagy éppen „elkorcsosult“ mindörökké a nácik és csábító metaforáik fogságában maradjanak. Nem szabad „lelki gyújtogatóként” denunciálni és vadászni arra, aki a beszennyezett szavakat az ajkára veszi. Az ügy valóban kritikus részleteit igen nehéz visszaadni. Ott ült valaki egyfajta digitális szkennerrel, mely bizonyos szavak kiejtésekor azonnal jelez, amennyiben a dómban egy olyan kifejezés hallható, mely kihullik a korrekt és „igaz” nyelv szótárából – függetlenül az összefüggésektől? Pénteken, úgy tűnik, ez történt Kölnben. Az „elkorcsosult” szócska láthatóan jelzett a gépben. Már este elborítottak mindent a Meisnert elátkozó lázas kommentárok. Annak ellenére, hogy az inkriminált „elkorcsosult művészet” kifejezést nem is használta. De mindegy, Meisner bíboros egyértelmű, hogy ezt gondolta. Ő továbbra is II. János Pál pápa embere, aki éppen úgy szembeszáll a kommunizmussal, mint a „halál kultúrájaként” emlegetett modernséggel. A szerző szerint a vita mögött egy valódi kultúrharc áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.