A magyarok vegyék vissza a Mol negyedét!

A Financial Times Deutschland beszámol az osztrák gazdasági miniszter abszurd javaslatáról. A Der Spiegelnek nyilatkozó Joseph Fischer a politikából való visszavonulását azzal indokolta, fárasztották saját pártjának talpasai.

2007. 10. 01. 8:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Egyszerűen csak fáradt voltam címmel készített interjút a politikai életből történő távozásának okairól Joseph Fischer egykori német külügyminiszterrel, a zöldek meghatározó politikusával. Joschka Fischer szerint nehéz idők várnak a zöldekre. Az egykori külügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy pártjához fűződő kapcsolata igen sok energiáját felemésztette. „Nagy árat fizet az, aki elbúcsúzik az illúzióktól”, nyilatkozta Fischer a Der Spiegelnek a zöldek jelenlegi helyzetéről. A párt egy rendkívüli kongresszuson két héttel ezelőtt a német Tornado vadászgépek afganisztáni bevetése ellen szavazott. A zöldek politikai perspektívái kapcsán úgy fogalmazott: „Nehéz idők jönnek.” Fischer részletesen szólt a pártjához fűződő kapcsolatáról, ami „igen sok energiájába került”. Ugyan politikai karrierjét a zöldeknek köszönheti, „de a végén fáradt voltam, egyszerűen csak fáradt. Ez az illúziók és a valóság közötti örök harc, a vita olyan emberekkel, akik időnként aligha tudják, miről beszélnek, teljesen kifárasztottak.”

Financial Times Deutschland (ftd.de)

A német gazdasági napilapban Wolfgang Proissl Bécs a Molba történő beszállásra ösztönzi Magyarországot címmel ismerteti az osztrák gazdasági miniszter Budapest pénzügyi helyzetének ismeretében tett abszurd javaslatát. A Mol átvételéért folytatott csatában most Bécs megdöbbentő ajánlatot tett. Ausztria azt javasolja Magyarországnak, hogy vásároljon döntő részesedést a Molban. „Vizsgáljátok már meg, hogy 25 százalék plusz egy szavazattal nem kívántok a Molban blokádra is alkalmas többséget vásárolni”, nyilatkozta Martin Bartenstein (ÖVP) gazdasági miniszter a lapnak adott interjúban. „Így a magyar kormány politikailag biztosíthatná, hogy a Molt ne vásárolja fel az ÖMV, hanem egyenlőek egyesülése történjen.” A magyar kormány stratégiai vagyonként kezeli a Molt, fogalmazott Bartenstein. „Ha ezt komolyan gondolják, akkor egy ilyen blokkolásra is képes kisebbségi tulajdon megvásárlása logikus lépés lenne.” Ez nagyjából 3-4 milliárd eurójába kerülne a budapesti kabinetnek. „Elfogadható, ha egy kormány azt mondja: érzékeny területeken, mint az energiaszektor, az ilyen kisebbséget meg kívánja tartani és nem óhajtja kezéből kiadni”, vélekedett a miniszter. „Ez sokkal jobb megoldás, mint különleges segédkonstrukciókkal távol tartani a nem kívánt befektetőket.” Bartenstein az osztrák sietséget elsődlegesen azzal magyarázta, hogy nagy nyugat-európai energiakonszernek vagy az orosz állam által ellenőrzött Gazprom már ott köröznek körülöttük, amennyiben nem sikerült a két cég egyesülése. „Jobbra és balra már ott lopakodnak a nagyok”, nyilatkozta a miniszter. „Különösen azt érzem taszítónak, amikor Hernádi Zsolt Mol-elnök úgy véli, érdemesebb lenne a Gazprommal együttműködni, mint az ÖMV-val.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.