Sólyom László kedden látogatást tett a szlovákiai Révkomáromban, melyet a magyar szellemi értékeket óvó és megbecsülő városnak nevezett, és amelynek szellemisége szavai szerint messze meghaladja a 38 ezres határváros kereteit, és jövőbe mutató tanulságokkal szolgál. A magyar államfő nem titkolta, hogy a hűvösre fordult szlovák-magyar viszony fejleményei miatt most aligha látogatott volna Szlovákiába, ha hivatalos programra kapott volna meghívást, nem pedig egy civil szervezet, a Palatinus Polgári Társulás invitálására érkezett volna "civil elnökként" Szlovákiába.
A hitvese, Sólyom Erzsébet kíséretében érkezett elnök előbb Bastrnák Tibor polgármesterrel és az önkormányzat vezetőivel, majd meghívóival, a polgári társulás tagjaival és vezetésével találkozott. Városnéző sétája közben az elnöki pár virágot helyezett el a városban született Jókai Mór szobránál. Utána az elnök a Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeumát tekintette meg, ahol "szomorúan értesült" arról a friss hírről, hogy a Nyitra megyei önkormányzat a múzeum nevéből törölni akarja a Magyar Kultúra megjelölést.
Sólyom a Magyar Koalíció Pártja (MKP) vezetőivel folytatott rövid megbeszélés után nyilatkozva kijelentette: "Jómagam természetesnek tartom, ha két szomszédos ország államfői a másik országába látogatnak. A napokban a vajdasági Szabadka vendége voltam, ahol este Tadic elnök úr is felugrott, hogy egy kávé mellett beszélgessünk. Ha Gasparovic elnök úr bármelyik magyarországi városba átjön, mi örömmel látjuk." A szlovák elnök a látogatáson nem volt jelen, maga helyett hivatalvezetőjét, Milan Cícet küldte el. Sólyom László az egyetlen határon túli önálló magyar felsőoktatási intézményben, a Selye János Egyetemen az intézmény tanáraival, majd a zsúfolásig megtelt előadóteremben több mint félezer magyar hallgatójával találkozott. Egy kérdésre válaszolva "rendkívül megalázó és súlyos aktusnak" nevezte azt, hogy a szlovák parlament a közelmúltban megerősítette a szlovákiai magyarok II. világháború utáni jogfosztását törvényesítő Benes-dekrétumokat. "Nem fogok mellette szó nélkül elmenni" – mondta.
Sólyom szerint a szlovák parlamenti határozatnak a kollektív bűnösség elvétől elhatárolódó preambuluma nem semlegesíti a dokumentum harmadik pontjában megerősített tételeket, ezért szerinte a szlovák törvényhozás lépése elfogadhatatlan. Emlékeztetett: Magyarország már a kilencvenes évek elején legsürgetőbb teendői közé sorolta, hogy megkövesse és jelképesen kárpótolja azokat az embereket, akiket – már 1938-tól kezdődően – sérelmek értek. A világörökségi címre pályázó révkomáromi erődrendszer megtekintése után az államfő a város rendszerváltás óta felépült nevezetességében, az európai népek kultúráját és építészetét megjelenítő Európa Udvarban Csáky Pállal, az MKP elnökével együtt leleplezte II. András Árpád-házi király szobrát. Az eseményen mindketten szóltak a nagyszámú közönséghez. Sólyom az Aranybulláról és a magyar alkotmány jogerejéről beszélt, Csáky pedig az aktuálpolitikai fejleményekre utalva kijelentette: "Megértést várunk és kínálunk. Tiszteletet adunk, és ugyanezt várjuk el, nem pedig azt, hogy másodrendűeknek tekintsenek bennünket. Tiszteljük egymást egyenrangúan." II. András szobrát Várszegi Asztrik püspök, pannonhalmi főapát szentelte meg.
Ugyancsak az Európa Udvarban került sor a múlt század elejének jeles építésze, Medgyaszay István emléktáblájának leleplezésére. Az ünnepi beszédet Makovecz Imre, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke mondta.
Révkomáromi látogatását lezáró sajtóértekezletén az államfő kijelentette: "Nyitott, biztos és szolidáris kapcsolatokat szeretnénk látni a magyar-szlovák viszonyban, mert a politikai nyilatkozatoknál mindig sokkal fontosabb a tényleges jogi helyzet". A Benes-dekrétumok szentesítéséről szóló határozatot ismételten bírálva elzárkózott annak kommentálásától, hogy Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a szlovák parlamenti döntés miatt lemondta csütörtökre tervezett kassai látogatását, de megjegyezte: "Ha előre egyeztetett hivatalos szlovákiai programom lett volna, jómagam is ugyanezt teszem". Egyúttal annak a meggyőződésének adott hangot, hogy két nép viszonyát egy ilyen "politikai manőver" (a szlovák parlamenti határozat) nem tudja igazán megváltoztatni. Ha Szlovákia a bocsánatkérés gesztusát meg tudta tenni a zsidók és a németek irányában, akkor a szlovákiai magyarokkal szemben ugyan miért nem teszi meg ezt – kérdezte a látogatását záró sajtóértekezleten a magyar államfő.
(mti)
Kapolcson ismét kitágult a világ
